28 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Czym się kierować przy wyborze wózka dziecięcego

Wybór pierwszego wózka dla dziecka może dla wielu rodziców być twardym orzechem do zgryzienia. W sklepach z akcesoriami dla dzieci znaleźć można mnóstwo modeli, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji jest bardzo ciężkie. Doradzamy czym kierować się szukając idealnego wózka dziecięcego.

Im lżej, tym lepiej

Pierwszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę kupując wózek dla dziecka, jest jego waga. Wózki, których stelaże wykonane są z aluminium są stosunkowo lekkie. Przyjmuje się, że nie powinny ważyć więcej, niż 9 kg, a waga gondoli nie powinna przekraczać 5 kg.

Wózek powinien być jak najlżejszy, aby wraz z małym pasażerem i wszelkimi wożonymi w nim akcesoriami można było go transportować wszędzie tam, gdzie nie ma windy, ani podjazdów dla wózków. Na wagę wózków powinni zwracać uwagę szczególnie rodzice mieszkający w bloku bez windy, ponieważ codzienne wnoszenie i znoszenie zbyt ciężkiego wózka jest bardzo męczące – radzi ekspert reprezentujący sklep internetowy i stacjonarny ŚWIAT DZIECKA.

Z kolei rodzice mieszkający w budynkach z windą muszą dopasować wózek do jej wymiarów, aby bez problemu się w niej zmieścił.

Koła najważniejsze

Jedną z bardziej istotnych części wózka dziecięcego jest jego układ jezdny, na który składają się koła. Najlepsze są wózki z kołami pompowanymi, które dodatkowo amortyzują wstrząsy. Jest to przydatne na spacerach po nierównych i piaszczystych podłożach.

Droższe są wózki z kołami wypełnionymi specjalnym rodzajem pianki, która sprawia, że się nie wypompowują i odpowiednio amortyzują wózek.

Przy wyborze wózka warto zwrócić uwagę na to, by średnica kół nie była mniejsza, niż 20 centymetrów. Im większe koła, tym łatwiej się toczą.

Co jeszcze?

Poza wyżej wymienionymi elementami, podczas poszukiwań wózka koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:

  • amortyzatory – wybierać można między wózkami na paski lub sprężyny (lepiej sprawdzają się w terenie, jednak są droższe),
  • skrętność kół – pewne modele wózków wyposażone są w sztywne, nieskręcające się koła, a w innych wszystkie mogą się obracać; warto wybrać rozwiązanie pośrednie, a więc wózek ze skrętnymi przednimi kołami i blokowanymi kołami,
  • materiał gondoli – najlepiej, aby był miękki i gruby oraz łatwy do utrzymania w czystości (możliwy do zdjęcia i uprania),
  • mechanizmy i zapięcia – powinny umożliwiać szybkie i bezproblemowe odpinanie i wpinanie gondoli, nie powinny też być zbyt głośne, by nie budzić dziecka,
  • hamulec – najlepsze są wózki z hamulcem przy ramie do prowadzenia i blokadą kół uruchamianą nogą,
  • dodatkowe wyposażenie – dobrze, gdy dodatkowo wózek posiada takie elementy, jak moskitiera, peleryna przeciwdeszczowa na wózek, dobrze umocowany bagażnik, kosz na zakupy, śpiworek, kocyk lun podręczną torbę.

Oto najważniejsze kryteria, którymi kierować należy się podczas poszukiwań wózka dziecięcego. Poza nimi dobrze jest również wziąć pod uwagę względy estetyczne i wybrać taki wózek, który nie tylko jest dobry i funkcjonalny, ale także ładny i estetycznie wykonany.