palety drewniane
12 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Czym się kierować przy wyborze palet?

Palety to bardzo powszechnie stosowane jednostki ładunkowe – na masową skalę używa się ich w transporcie lokalnym, krajowym i międzynarodowym, z ich pomocą można przewozić wszelkiego rodzaju produkty, od artykułów spożywczych przez materiały budowlane. Wybór palet na rynku jest bardzo szeroki, stąd czasami możma się w nim pogubić. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę przy dokonywaniu ich zakupu.

Z czego wykonana jest paleta?

Najpowszechniej spotykanym rozwiązaniem są palety drewniane, obecne na rynku już od wielu dekad. Wiele firm transportowych korzysta z nich, ponieważ są łatwo dostępne, nie ma problemu z ich zakupem. W ostatnim czasie rośnie jednak udział w rynku palet z tworzyw sztucznych, które pod względem wytrzymałości na uszkodzenia w niczym nie ustępują drewnianym pierwowzorom, a jednocześnie są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne – przede wszystkim wilgoć, kontakt z substancjami chemicznymi oraz drobnoustrojami, takimi jak pleśń czy grzyby. Z drugiej strony palety z tworzyw sztucznych wciąż ustępują drewnianym pod względem kosztów ich produkcji, są również trudniejsze w ewentualnej utylizacji.

Rodzaj i wymiary palety

Kolejnym ważnym kryterium wyboru palet, jest ich rozmiar. Pod tym względem wyróżnia się kilka standardowych rozwiązań. Najpowszechniej spotykanym jest tak zwana europaleta, której wymiary wynoszą 1200 x 800 mm, a nośność wynosi od 800 do 1500 kilogramów. Innym wariantem są m.in. palety Dusseldorf o wymiarach 800 x 600 mm. Wyróżnia się ponadto kilka rodzajów palet ze względu na typ ich konstrukcji – konieczne należy zwrócić na to uwagę przed dokonaniem zakupu palety. Dlaczego? Ponieważ do podnoszenia palet używamy odpowiednich urządzeń, a więc tzw. paleciaków oraz podnośników widłowych. Konstrukcja palety musi być dostosowana do konstrukcji używanych urządzeń. Rozwiązaniem mogą być również palety specjalne, wykonane zgodnie z indywidualnym projektem – zamówienie na nie możemy złożyć w Śląskim Składzie Palet.

Oryginalna paleta czy zamiennik?

Na rynku obowiązuje kilka standardów palet – stwierdzaniem, czy dany produkt spełnia odpowiednie normy pod względem wymiarów oraz nośności zajmują się specjalne jednostki certyfikujące. Czemu służą certyfikaty? Dzięki nim paleta może być bez problemu użytkowana do transportu na właściwie całym świecie, znak jednostki certyfikującej jest niejako potwierdzeniem jej jakości. Jednak, jest również druga strona medalu – nadanie palecie certyfikatu potwierdzającego zgodność z normą podnosi jej cenę. Dlatego na rynku dostępne są zamienniki, czyli palety wytwarzane w zgodzie z odgórnym standardem, ale nie posiadające oficjalnego certyfikatu. Są one tańsze i mogą być używane przez firmy do użytku wewnętrznego.