chemia-budowlana
21 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Czym się kierować przy wyborze chemii budowlanej?

Chemią budowlaną w języku fachowców określamy nie tylko kojarzące nam się z tą nazwą kleje, impregnaty, czy farby, ale też różnego rodzaju zaprawy, czy wylewki betonowe. W naszym artykule to właśnie tym produktom przyjrzymy się bliżej. Kiedy wybieramy chemię budowlaną, zależy nam nie tylko na trwałości i niezawodności, ale też funkcjonalności i praktyczności. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich produktów?

Międzynarodowe standardy

Przy wyborze wielu produktów, których używamy na co dzień, w pierwszej kolejności kierujemy się marką. Lubimy zakupy od sprawdzonych producentów, którzy spełniają nasze oczekiwania i są niezawodni. Przy wyborze chemii budowlanej również warto sięgać po produkty solidnych marek. Sprawdźmy, czy dany producent działa zgodnie z wymogami międzynarodowych standardów i czy wciąż się rozwija. Producenci chemii budowlanej powinni na bieżąco śledzić nowości technologiczne i trendy, by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom wszystkich klientów, zarówno nowych, jak i doświadczonych osób, które od lat działają w branży budowlanej. Warto wybierać produkty, które powstają z naszych krajowych materiałów najwyższej jakości. Zwróćmy też uwagę,  czy firma deklaruje przestrzeganie wszystkich przepisów oraz ustaw, które dotyczą ochrony naszego środowiska naturalnego. Nowoczesne firmy powinny stawiać na minimalizację zużycia energii przy produkcji.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zapraw i wylewek?

Podstawowy podział zapraw to podział na zaprawy tynkarskie, murarskie i naprawcze. Zapraw nie powinniśmy stosować zamiennie, ponieważ różnią się one właściwościami, jak mówi nam przedstawiciel firmy Sandberg z siedzibą w Rybakach. Pierwsze z nich przeznaczone są do wykonywania wypraw tynkarskich, zwykle zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jeśli na przykład chcemy użyć zaprawy do wykonania tynku w pomieszczeniu, gdzie mamy podwyższoną wilgotność, sprawdźmy, czy producent wskazuje możliwość takiego zastosowania.

Zaprawy murarskie przeznaczone są przede wszystkim do wznoszenia ścian nośnych  działowych. Zaprawy naprawcze zalecane są na przykład do renowacji elewacji – zaprawę nakłada się na siatkę zbrojącą. Wylewki betonowe przeznaczone są po prostu do wylewania posadzek, które powinny charakteryzować bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Chemia budowlana to pojęcie bardzo szerokie, dlatego nie ma jednego uniwersalnego klucza do tego, czym zawsze powinniśmy się kierować. Trzymajmy się jednak trzech podstawowych zasad: wybierajmy produkty od sprawdzonego producenta, przeznaczone do konkretnych prac (nie zamienniki) i sprawdzajmy na opakowaniach, czy produkt będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania.