24 października 2020

Kategoria:
Inne

Czym się charakteryzują nowoczesne ciągniki rolnicze?

Najważniejszym rodzajem maszyn rolniczych w każdym gospodarstwie rolnym bez wątpienia są ciągniki rolnicze. Są to urządzenia, które cechują się po prostu największą uniwersalnością i mogą być stosowane podczas wykonywania wielu różnego rodzaju zadań. Tak samo jak w przypadku praktycznie każdego tego typu sprzętu, przez sto lat użytkowania także ciągniki były wielokrotnie udoskonalane i produkowane, dziś maszyny rolnicze sporo się różnią od tych, które były dostępne jeszcze 20 czy 30 lat temu. Czym się charakteryzują nowoczesne ciągniki rolnicze?

Metody zastosowania ciągników rolniczych

Żeby wiedzieć, co jest przyczyną ciągłego udoskonalania przez czołowych producentów oferowanych ciągników rolniczych trzeba wiedzieć, jaką rolę pełnią tego typu maszyny w każdym gospodarstwie rolnym. Ciągniki w gospodarstwach rolnych są stosowane przede wszystkim w celu przemieszczania maszyn rolniczych i innego typu oprzyrządowania, które nie ma własnego napędu. Ciągniki są również stosowane w trakcie wykonywania prac polowych i transportowych. Bez przeznaczonego do pracy w trudnych warunkach i na często grząskim i nierównym terenie ciągnika, nie byłoby tak łatwo np. wywieźć do magazynu zebrane plony.

Na jakie przeciążenia są narażone ciągniki rolnicze?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Agromarket Jaryszki, która jest jednym z najbardziej cenionych w kraju dystrybutorem wysokiej klasy maszyn rolniczych:

Ciągniki rolnicze w trakcie pracy poddawane są wielu przeciążeniom, które wynikają przede wszystkim z trudnych warunków, w jakich muszą się poruszać. Tereny, po których w trakcie pracy rolnicy się poruszają są często grząskie i nierówne, często traktorem jeździ się po prostu po mokrej, nieubitej ziemi. Dobry ciągnik powinien więc zapewniać swojemu użytkownikowi przede wszystkim dużą stabilność i bardzo dobrą przyczepność, które umożliwią osiągnięcie korzystnego momentu obrotowego. Najlepsi światowi producenci maszyn rolniczych, żeby osiągnąć takie cechy, stosują nowoczesne układy zawieszenia oraz dbają o sztywność całej konstrukcji.

Żeby kupiony ciągnik rolniczy mógł dobrze pełnić powierzone mu funkcje, powinien mieć też odpowiednią moc silnika. Nowoczesne ciągniki rolnicze charakteryzują się już bardzo dobrymi tego typu parametrami. Co więcej, czołowi producenci maszyn rolniczych posiadają w swoich ofertach nie pojedyncze modele cięgników, ale całe serie maszyn, z których każda jest przeznaczona do wykonywania innego typu zadań oraz do pracy w gospodarstwach  rolnych o różnych powierzchniach. Do pracy w małych i średnich gospodarstwach, czyli takich o powierzchni do 30 hektarów, odpowiednie będą już ciągniki o mocy silnika 80-100 KM. W przypadku posiadania większego gospodarstwa rolnego znacznie lepszym wyborem będzie ciągnik z mocą silnika 130-180 KM.

Co jeszcze gwarantują nowoczesne ciągniki rolnicze?

Nowoczesne maszyny rolnicze dbają też o wygodę swoich użytkowników. Produkowane obecnie ciągniki rolnicze charakteryzują się przede wszystkim dużo obszerniejszą i dzięki temu też wygodniejszą kabiną dla kierowcy. We współczesnych traktorach są także zamontowane większe drzwi i większe okna, które gwarantują znacznie lepszą widoczność podczas wykonywania pracy. W kabinach znajdują się też znacznie wygodniejsze niż kiedyś fotele, które dodatkowo posiadają możliwość regulacji i dostosowania ich ustawienia bezpośrednio do własnych potrzeb. Niektóre modele ciągników mają zamontowane w fotelach funkcje wentylacji lub podgrzewania, co także zwiększa komfort pracy nawet w trudnych warunkach. W nowoczesnych ciągnikach rolniczych często też jest możliwość korzystania z klimatyzacji.

Bardzo ważnym elementem jest także właściwa amortyzacja kabiny, która sprawia, że kierowca nie jest tak bardzo narażony na odczuwanie związanych z poruszaniem się po nierównym terenie wstrząsów.