litery-przestrzenne
6 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Czym się charakteryzują i do czego służą litery przestrzenne?

Litery przestrzenne to jedna z wielu form reklamy zewnętrznej. Pełnią funkcję nie tylko marketingową, ale też informacyjną. Są nie tylko sprawdzonym i skutecznym, ale też ekonomicznym sposobem na to, aby dać się zobaczyć. Poznaj najważniejsze zalety liter przestrzennych, dowiedz się, czym się charakteryzują, i przekonaj się, że twojej firmy nie stać na to, aby z nich nie korzystać!

Z czego powstają litery przestrzenne?

Litery przestrzenne są niekiedy nazywane literami blokowymi albo literami 3D. Są to znaki wycięte z różnych trwałych materiałów, które umieszcza się na budynkach, tworząc nazwę firmy czy instytucji. Najważniejszym zadaniem liter przestrzennych jest reklama – informują one przechodniów o tym, że w danym budynku znajduje się określona firma, a atrakcyjna forma liter przyciąga wzrok i zachęca potencjalnych klientów.

Litery przestrzenne wykonuje się w wyspecjalizowanych pracowniach reklamy. Przykładem może być Martom z Łodzi.

Litery przestrzenne mogą być wycinane z różnych materiałów, takich jak:

  • pleksi,
  • PCV lakierowane natryskowo,
  • warstwowe płyty typu Dibond,
  • stal kwasoodporna.

Dzięki szerokiemu wyborowi materiałów, z których powstają litery blokowe, możliwe jest dopasowanie ich do warunków, w jakich będą eksponowane. Co więcej, rozmiar i grubość liter są dobierane do tego, jaka jest elewacja i ile miejsca przeznaczono na oznakowanie firmy, w taki sposób, aby przy zachowaniu estetyki budynku zapewnić jak najlepszą widoczność z ulicy. Oprócz liter można wycinać też proste znaki graficzne, np. logo firmy, co jeszcze lepiej wpływa na jej rozpoznawalność.

Właściwości i zastosowania liter przestrzennych

Niezależnie od tego, na który z wyżej wymienionych materiałów się zdecydujemy, możemy być pewni trwałości liter przestrzennych i ich odporności na działanie czynników atmosferycznych. Niestraszne im są: deszcz, obciążenie śniegiem, zapylenie, o które nietrudno w miejskim powietrzu, czy palące promienie słońca.

Istnieje też możliwość wykonania podświetlanych liter przestrzennych. Są one jeszcze lepiej widoczne, niezależnie od pogody i pory dnia. Mocniej kontrastują one z otoczeniem, więc skuteczniej przyciągają wzrok, a przecież o to chodzi!

Litery przestrzenne mogą śmiało konkurować z szyldami i kasetonami. Te dwa rozwiązania nie zawsze są estetyczne – nawet jeżeli umieścimy na nich piękną typografię i ciekawe logo, tablica potrafi oszpecić elewację. Tymczasem litery przestrzenne łatwiej jest wkomponować. Wyglądają one naturalnie i rzucają się w oczy wyłącznie w tym pozytywnym sensie.