19 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Czym się charakteryzują drukarki przemysłowe?

Drukarkami przemysłowymi nazywamy urządzenia, które są wykorzystywane przede wszystkim na liniach produkcyjnych i w magazynach. Często mylimy pojęcie drukarek przemysłowych z drukarkami dedykowanymi firmom, które zajmują się drukiem na masową skalę, na przykład drukarniom prasy, książek, ulotek i reklamowych gazetek. Drukarki przemysłowe służą nam do znakowania różnych produktów.

Do czego wykorzystywane są drukarki przemysłowe?

By wyklarować charakterystykę drukarek przemysłowych, najlepiej rozpocząć od opowiedzenia o tym, do czego właściwie są wykorzystywane. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, drukarki przemysłowe sprawdzają się przede wszystkim na różnego rodzaju liniach przemysłowych i w magazynach. Służą głównie do etykietowania produktów, etykietowania opakowań, przygotowywania kodów kreskowych, znakowania (druk daty produkcji, daty przydatności do spożycia itd.). Dostępne są drukarki, które drukują wyłącznie na papierze (drukują etykiety-nalepki), inne mogą drukować na powierzchniach z innych materiałów o różnych strukturach, na przykład na tworzywach sztucznych.

Zaawansowane urządzenia z innowacyjnym oprogramowaniem

Drukarki przemysłowe charakteryzuje nie tylko to, że możemy liczyć na ich niezawodną pracę przez 24 godziny na dobę (w kontekście całodobowej produkcji) i szybkość druku. Drukarka przemysłowa to często całe systemy druku. Jak mówi nam przedstawiciel firmy CBS z Rumi, najnowocześniejsze drukarki przemysłowe to urządzenia z własnymi programami narzędziowymi i oprogramowaniem. Umożliwiają projektowanie dokumentów, integrację z innymi urządzeniami i zarządzanie nimi. Mamy w nich szereg opcji łączności – od portów USB przez Bluetooth, czy nawet Gigabit Ethernet. Podświetlany ekran sterowania, łatwa obsługa, intuicyjne menu – to dziś niemalże standard w przemysłowych drukarkach. To również urządzenia trwałe i wytrzymałe, ich producenci zwracają uwagę na to, by drukarki mogły pracować przy różnej temperaturze roboczej także w miejscach o dużej wilgotności, ponieważ w niektórych halach produkcyjnych takie warunki muszą panować.

Na koniec warto dodać, że w drukarkach przemysłowych, w zależności od przeznaczenia i technologii druku, wykorzystywane są różne głowice. Mamy przemysłowe drukarki atramentowe, drukarki termotransferowe, drukarki zintegrowane z automatycznymi stanowiskami etykietującymi, a także urządzenia do znakowania laserowego, które czasem również nazywane są przemysłowymi drukarkami, podobnie jak urządzenia do mikroudarowego znakowania.