25 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Czym są wykrojniki, tłoczniki i manipulatory?

Efektywna  linia produkcyjna to podstawa działania wielu firm. Aby procesy technologiczne przebiegały bez zakłóceń, liczy się kilka czynników. Jednym z nich jest zastosowanie rozwiązań umożliwiających masową i szybką produkcję elementów o takich samych parametrach technicznych, fizycznych i użytkowych. Można to osiągnąć na wiele sposobów, m.in. wykorzystując wykrojniki, tłoczniki i manipulatory. Sprawdźmy zatem, jak one powstają i jakie mają możliwości.

Jak powstają linie produkcyjne?

Stworzenie linii produkcyjnej to zlecenie wieloetapowe i wymagające niezwykle dokładnej analizy zadań, do jakich linia ma być przeznaczona. Analiza ta powinna obejmować rodzaj planowanej produkcji wraz z surowcami, z jakich produkty będą wytwarzane, a nawet warunki lokalizacyjne przewidywanej inwestycji. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wykonanie projektu linii produkcyjnej. Należy to zrobić bardzo dokładnie, ponieważ ewentualne błędy projektowe odbiją się w trakcie realizacji przedsięwzięcia, a ich usunięcie zazwyczaj jest trudne i kosztowne, a bywa, że nawet niemożliwe. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Unterschuetz świadczącej usługi w zakresie profesjonalnego projektowania i wykonywania linii technologicznych:

Większość linii produkcyjnych działających w zakładach przemysłowych to instalacje projektowane na indywidualne zamówienie klientów. Łatwiej bowiem zaplanować nową linię niż dostosowywać już istniejący projekt. Tym bardziej że pewnych podzespołów ciągu technologicznego zwyczajnie nie da się zmodyfikować. Przykładem mogą być wykrojniki lub tłoczniki projektowane i wykonywane do określonych ról produkcyjnych. Poza tym projektowanie od podstaw finalnie okazuje się mniej czasochłonnym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Jaką rolę spełniają wykrojniki, tłoczniki i manipulatory?

Wśród wielu podzespołów stosowanych w liniach produkcyjnych warto zwrócić uwagę na wykrojniki, tłoczniki i manipulatory. Dzięki tym elementom możliwa jest optymalizacja oraz automatyzacja procesów zachodzących na linii produkcyjnej, co z kolei przekłada się na jej efektywność. Wykrojniki i tłoczniki odpowiadają za nadawanie wyrobom odpowiednich parametrów takich jak wymiary i kształty. Manipulatory natomiast pozwalają na sprawne i bezpieczne transportowanie półproduktów oraz wyrobów finalnych. Aby jednak wykrojniki, tłoczniki i manipulatory spełniały swoje zadanie, muszą zostać właściwie zaprojektowane, a później także wykonane. Każdy nawet najdrobniejszy błąd na etapie projektowania, czy w trakcie wytwarzania tych podzespołów może skutkować ich nieprawidłowym działaniem. Z tego też powodu wybierając firmę projektową, warto sprawdzić jej portfolio, a nawet poznać opinię poprzednich zleceniodawców. Idealną sytuacją jest znalezienie podmiotu, który nie tylko zaprojektuje linię produkcyjną, ale także podejmie się jej wykonania i uruchomienia. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz wymiernie zmniejsza koszty całego przedsięwzięcia.