5 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Czym są węzły smarownicze w różnych firmach?

W zakładach produkcyjnych praktycznie każda osoba zatrudniona ma świadomość tego, że odpowiednie smarowanie łożysk, czy innych elementów urządzeń mechanicznych jest niezwykle istotne dla ich ogólnej sprawności. Jednak bardzo często ta czynność jest bagatelizowana. Wówczas może dochodzić do stopniowej degradacji maszyn, czy wystąpienia poważnych usterek.

Węzły centralnego smarowania

Specjaliści do spraw urządzeń mechanicznych jednoznacznie twierdzą, że ich właściwe działanie bardzo często uzależnione jest od odpowiedniego nasmarowania. Dzięki tak zwanemu węzłowi smarowniczemu możliwe jest utrzymanie maszyn w dobrym stanie, zapewniając im ochronę przed:

  • tarciem,
  • przegrzewaniem się,
  • utratą mocy.

Regularne smarowanie nie tylko chroni maszynerię, ale co najważniejsze pozwala na zwiększenie wydajności pracy, czy uniknięcie kosztownych napraw, które mogłyby stać się przyczyną przestoju w produkcji. Węzły smarownicze – czyli centralne układy smarowania – są zautomatyzowanymi systemami, pozwalającymi na doprowadzanie środka będącego w różnych stanach – ciekłym, gazowym, plastycznym – do poszczególnych elementów, w których może dochodzić do ocierania się o siebie.

Specjalista z firmy Układy Centralnego Smarowania Sp. z o.o. zauważa:

Sam układ smarowania jest stosunkowo prostym elementem. Do jego prawidłowego działania konieczne jest jednak zastosowanie pompy umożliwiającej przepływ smaru. W tym celu wykorzystuje się pompy elektryczne, wieloprzewodowe, pneumatyczne czy nawet ręczne.

Warto zaznaczyć, że rodzaj układu smarowania powinien być ściśle związany z jego przeznaczeniem oraz maszynami, w których ma zostać wykorzystany. Węzły smarownicze znalazły swoje zastosowanie między innymi w pojazdach rolniczych, budowlanych, czy we wszelkiego rodzaju maszynach produkcyjnych. Są one bardzo uniwersalne, dlatego stosuje się je praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu.

Montaż węzłów smarowniczych

Zamontowanie węzłów smarowniczych do działającej już maszynerii jest wymagającym przedsięwzięciem. Konieczne jest uwzględnienie wielu czynników – w tym specyfiki pracy danego urządzenia. Następnym ważnym krokiem jest dopasowanie odpowiedniego smaru – nie tylko ze względu na jego stan skupienia, ale przede wszystkim na właściwości smarownicze, jakie posiada.

Prace związane z projektowaniem oraz zamontowaniem całego węzła smarowniczego powinny być zlecone profesjonalnej firmie. Dzięki jej doświadczeniu możliwe jest otrzymanie zgodnego z normami projektu oraz późniejsze wykonanie całego układu w dbałości o najwyższą jakość.

Należy także zaznaczyć, że sam węzeł smarujący powinien być również regularnie kontrolowany. Konieczne jest monitorowanie, jaką ilością oleju dysponuje oraz czy nie powstał w miarę jego użytkowania żaden przeciek. Warto pamiętać także o okresowej wymianie zużytego oleju na nowy.