4 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Czym są warsztaty eksperymentalne dla dzieci i czy można je prowadzić online?

Konieczność spędzania większości czasu w domu ma negatywny wpływ nie tylko na dorosłych, ale zwłaszcza na dzieci i ich rozwój. Dzieci uwielbiają zabawę z innymi lub na świeżym powietrzu, która umożliwia im przede wszystkim interakcję z rówieśnikami, ale również stanowi dobry sposób na naukę. Aby zadbać o rozwój dziecka w obecnych czasach, dobrym rozwiązaniem okazuje się udział w warsztatach eksperymentalnych, które zmotywują najmłodszych do poznawania świata, ale będą także stanowić atrakcyjną i produktywną formę spędzania czasu. Sprawdźmy, czym są warsztaty eksperymentalne i czy można prowadzić je online.

Na czym polegają warsztaty eksperymentalne?

Warsztaty eksperymentalne to innowacyjna metoda nauki opracowana przez włoską lekarkę Marię Montessori, która do dziś stosowana jest z powodzeniem niemal na całym świecie.

Metoda Montessori polega między innymi na tym, aby w kreatywny sposób odkrywać zachodzące w otaczającym nas świecie procesy. – mówi specjalista z Agencji Artystycznej Atrybut  dla dzieci. – W warsztatach eksperymentalnych duże znaczenie ma zabawa, którą bez wątpienia uwielbia każde dziecko. Co więcej, zabawa stanowi również jedną z najskuteczniejszych metod nauczania. W zależności od tematyki konkretnego warsztatu zajęcia polegają na rozbudzeniu kreatywności oraz ciekawości dziecka. Z kolei wykorzystanie aktywnej zabawy sprawia, że dziecko łatwiej zapamiętuje nowo zdobytą wiedzę, a także lepiej rozumie mechanizmy rządzące światem. Warto również wspomnieć o tym, że warsztaty dzięki temu, że rozbudzają wyobraźnię dziecka, mogą mieć wpływ na większą aktywność podczas lekcji, natomiast z racji tego, że dzieci uczą się otwartości na nowe doświadczenia i na innych, budują swoją zdolność do współpracy i rozwijają relacje społeczne.

Jak wyglądają i czy można prowadzić warsztaty online?

Dzisiejsze czasy zmuszają nas do dopasowania się do nowych standardów życia, które w głównej mierze opierają się na korzystaniu z internetu. Niemniej jednak posiadanie takiej możliwości jest bardzo istotne nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale również do stworzenia mu szansy na poznanie świata i interakcji z rówieśnikami. Tego typu formę nauki i zabawy wspierają właśnie warsztaty eksperymentalne online, które stwarzają dzieciom możliwość zdobycia wiedzy, a także rozwijania w sobie postawy badaczy, co może nawet przerodzić się w nowe zainteresowanie lub hobby. Warsztaty prowadzone są przez eksperymentatorów lub naukowców pracujących w szkołach oraz na uczelniach i najczęściej zajęcia dotyczą praw fizyki oraz chemii. Prowadzący tłumaczą dzieciom, a także prezentują im, w jaki sposób ludzie na co dzień radzą sobie ze światem i rządzącymi nim prawami. Podczas zajęć dzieci zachęcane są również do własnej pracy, a także do uczestnictwa w konkursach, które dodatkowo pozwalają na lepsze rozumienie tego, jak funkcjonuje świat. Warsztaty online to także szansa na to, aby dzieci mogły wejść w interakcję z innymi uczestnikami zajęć, co jest niezwykle ważne, ponieważ taki kontakt nie tylko buduje to, jak dzieci będą postrzegać innych, ale również uczy je otwartości i pozwala na kształtowanie zdrowych relacji społecznych.