28 maja 2020

Kategoria:
Inne

Czym są ściągacze hydrauliczne?

Ściągacze hydrauliczne sprawdzają się przy demontażu elementów ciasno pasowanych o większych rozmiarach. Dzięki możliwości wywierania dużego nacisku przydają się tam, gdzie praca przy pomocy ściągacza mechanicznego byłaby bardzo trudna lub niemożliwa. Szeroka oferta urządzeń pozwala na znalezienie sprzętu nadającego się do konkretnego zastosowania, np. demontażu łożysk wewnętrznych, zdejmowania kół zębatych czy piast.

Jak działa ściągacz hydrauliczny?

W różnych urządzeniach mechanicznych występuje wiele elementów, które są osadzane na wałach lub czopach. W ten sposób montowane są najczęściej m.in. koła zębate, pasowe, piasty, sworznie, panewki czy wszelkiego rodzaju łożyska. Połączenia tego typu są bardzo trwałe i praktyczne, jednak ich rozłączenie wymaga stosowania odpowiednich narzędzi i działania z wystarczająco dużą siłą.

Przy elementach o niewielkich rozmiarach często wystarczy użycie prostego ściągacza mechanicznego. Tam jednak gdzie zarówno średnica wału czy czopu, jak i rozmiar koła czy łożyska są większe konieczne jest stosowanie większych sił, a często również podgrzanie elementu albo użycie środków smarnych. Takie metody są kłopotliwe i pracochłonne, wymagając np. bardzo ścisłej kontroli temperatury, by nie doprowadzić do zmian w strukturze materiału. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia gwarantującego równomierne przekazywanie dużej siły, czyli ściągacza hydraulicznego.

Zasada działania ściągacza hydraulicznego jest taka sama, jak w przypadku ściągacza mechanicznego. Ruchome ramiona ściągacza obejmują tylną część demontowanego elementu w przypadku np. koła zębatego lub pierścień wewnętrzny łożyska. Trzpień ściągacza jest zaś oparty w geometrycznym środku wału, na którym jest osadzony element. Różnica w funkcjonowaniu obu urządzeń polega na tym, że w ściągaczu mechanicznym odpowiednia siła jest uzyskiwana za pośrednictwem obrotów nagwintowanego trzpienia, zaś w ściągaczu hydraulicznym dzięki wysunięciu tłoka, na którym jest osadzony trzpień – wyjaśnia przedstawiciel firmy Mechanizacja, która dostarcza sprzęt pneumatyczny i hydrauliczny.

Rodzaje ściągaczy hydraulicznych

Ściągacze hydrauliczne podobnie jak wszystkie urządzenia wykorzystujące energię zgromadzoną w cieczy są w stanie dostarczyć bardzo dużej siły, która ułatwia demontaż elementów osadzanych przez ciasne pasowanie. Ściągacze hydrauliczne są stosunkowo prostymi układami, które są wyposażone w siłownik oraz pompę zalane odpowiednim czynnikiem hydraulicznym.

W przypadku tego typu urządzeń dostępne są różne rozwiązania konstrukcyjne. Odpowiednie ciśnienie czynnika może być osiągane za sprawą dołączonej pompy ręcznej. Dostarcza ona czynnika pod odpowiednim ciśnieniem za pośrednictwem przewodu, który dochodzi do siłownika zamocowanego w ściągaczu. Inna możliwość to konstrukcja zintegrowana, w której pompa ręczna jest wbudowana bezpośrednio w ściągacz i umieszczona nad siłownikiem. W przypadku największych ściągaczy dostępne są również takie, w których zewnętrzna pompa jest zasilana elektrycznie.

Każda z konstrukcji ma swoje dodatkowe zalety. Ściągacz zintegrowany jest bardziej kompaktowy. Pompa dołączana może natomiast być wykorzystywana także w innych zastosowaniach wymagających ręcznego zasilania czynnikiem hydraulicznym.

Ściągacze hydrauliczne, tak jak wersje mechaniczne są produkowane z różnym możliwym rozwarciem i zasięgiem, mogą także osiągać rozmaity nacisk od kilku do ponad stu ton. Dostępne są także rozwiązania dopasowane do typu obsługiwanych elementów. Poza ściągaczami ramieniowymi można znaleźć modele z układem jarzmowym, czy ściągacze wewnętrzne do łożysk.