17 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Czym są maty dekontaminacyjne?

Maty dekontaminacyjne to inaczej maty antybakteryjne. Są to produkty wykorzystywanie głównie w pomieszczeniach wymagających zachowania sterylnych warunków i wyjątkowego porządku. Wykazują one wyjątkowo skuteczne działanie w przyciąganiu, zbieraniu i zatrzymywaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, również tych niewidocznych dla oczu. Czym dokładnie są i jak działają? Wyjaśniamy w artykule poniżej.

Maty dekontaminacyjne – charakterystyka

Maty dekontaminacyjne to produkty antybakteryjne, które są stosowane w pomieszczeniach wymagających przestrzegania wysokiego poziomu reżimu sanitarnego. Odpowiednio wykorzystywane, pozwalają zebrać i zatrzymać wszelkie zanieczyszczenia, również te niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Wykazują one wyjątkowo skuteczne działanie w zakresie usuwania i unieszkodliwiania toksyn oraz substancji niebezpiecznych dla zdrowia ludzi – wyjaśnia ekspert z firmy Aseopaper.

Dodatkowo zwalczają one różnego rodzaju chemikalia i inne zanieczyszczenia, a w konsekwencji pozwalają zachować wysoki poziom czystości powierzchni użytkowych.

Omawiane produkty wykazują również działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Najczęściej stosuje się je w wersji położonej na podłodze – w takim wariancie skutecznie oczyszczają koła wózków, łóżek czy butów z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Redukują one nie tylko szkodliwe substancje, ale też pył i kurz.

Jak działają maty dekontaminacyjne?

Oferowane przez wielu producentów maty dekontaminacyjne są łatwe w użyciu. To, co je wyróżnia, to wielowarstwowość – dzięki temu w przypadku poważnego zabrudzenia nie trzeba mocować nowej maty. Wystarczy oderwać jedną jej warstwę i nadal cieszyć się maksymalną skutecznością działania. Dodatkowo maty dekontaminacyjne są wyposażone w specjalny klej ze środkiem bakteriobójczym. W takim połączeniu pozwalają zatrzymać zanieczyszczenia i zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu. W zależności od preferencji mata może być umieszczona na całej powierzchni podłogi, bez obaw, o jej przesuwanie się czy uszkodzenie. Co ważne, chodzenie po niej jest całkowicie bezpieczne.

Najczęściej maty antybakteryjne są stosowane w salach operacyjnych, oddziałach intensywnej terapii czy też laboratoriach. Są również stosowane we wszystkich innych pomieszczeniach, wymagających zapewniania zwiększonych warunków higienicznych czy też w obiektach farmaceutycznych lub biologicznych. Można je spotkać również w lecznicach weterynaryjnych, halach produkcyjnych oraz zakładach energetycznych i elektronicznych. W zależności od charakteru miejsca mogą być stosowane na całej powierzchni podłoża bądź jedynie na wejściu.