klimatyzacja
17 maja 2018

Kategoria:
Inne

Czym są i jak działają klimakonwektory?

Systemy klimatyzacji spotykamy obecnie nie tylko w biurach, halach i instytucjach publicznych, ale także mieszkaniach. Dzięki dynamicznemu rozwoju techniki cieplnej urządzenia, które dawniej były niedostępne dla większości z nas, obecnie są na wyciągnięcie ręki. Należą do nich między innymi klimakonwektory – urządzenia spełniające podwójną rolę, grzejąc lub chłodząc w zależności od pory roku i naszych potrzeb. Stanowią idealną alternatywę dla klasycznych klimatyzatorów.

Jak działają klimakonwektory?

Zadaniem każdego systemu klimatyzacyjnego jest zapewnienie komfortu cieplnego jego użytkownikom. Utrzymanie temperatury wewnątrz pomieszczeń na pożądanym poziomie to nie wszystko – ważna jest także wilgotność powietrza i jego czystość. Parametry te powinny pozostać stałe niezależnie od tego, jaka pogoda panuje za oknem. Jeśli uda się zrealizować ten cel, klimatyzacja znacznie zwiększy nasz komfort, polepszy samopoczucie i pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Jednymi z najnowocześniejszych urządzeń wchodzących w skład współczesnych systemów klimatyzacji są klimakonwektory. Potocznie nazywa się je fan-coilami od ich angielskiej nazwy  „fan coil unit” (FCU). Nazwa ta jest jednak niepoprawna, bo FCU to wyłącznie klimakonwektory wentylatorowe. Prócz nich na rynku dostępne są także klimakonwektory indukcyjne. Jednym z wiodących dystrybutorów tego rodzaju urządzeń jest firma Akszer. Klimakonwektory różnią się od zwykłych klimatyzatorów tym, że zamiast odparowującego bezpośrednio w wymienniku freonu ich czynnikiem roboczym jest zwykła woda. Urządzenia tego typu korzystają z zewnętrznego źródła zimna dla obiegu wody lodowej oraz zewnętrznego źródła ciepła w obiegu wody grzewczej.

W zależności od naszych potrzeb klimakonwektory mogą ochładzać lub ogrzewać wpadające do nich powietrze. Zimą zastępują zatem grzejniki, a latem wentylatory. Jeśli zależy nam na niskim poziomie hałasu, możemy rozważyć zakup klimakonwektora indukcyjnego. Powietrze napływające do tego typu urządzenia napływa z centrali klimatyzacyjnej i przy użyciu zjawiska inżektora zasysa powietrze z danego pomieszczenia. Po tym następuje wymieszanie obu strumieni powietrznych, które przepływają następnie przez wymiennik, który ogrzewa je lub schładza. Stamtąd trafia z powrotem do wnętrza.

Jak montowane są klimakonwektory?

Klimakonwektory mogą przypominać klasyczne grzejniki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je np. na suficie. Montaż tego typu umożliwiają klimakonwektory kasetonowe. Są dużo mniejsze niż klimakonwektory podłogowe, mniejsza jest także ich waga, przez co z powodzeniem możemy zastosować je na suficie podwieszanym. Prócz kasetonowych i podłogowych klimakonwektorów do dyspozycji mamy także jednostki ścienne i podsufitowe