lozyska-przegubowe
9 maja 2018

Kategoria:
Inne

Czym są i do czego służą łożyska przegubowe?

Łożyska przegubowe to jedne z łożysk ślizgowych, czyli takich, które nie posiadają ruchomych elementów pośredniczących. Są wyposażone w elementy kuliste ze ślizgającą się powierzchnią.  Powierzchnie styku ślizgowego są fosforanowane i obrabiane specjalnym środkiem smarnym na czas tzw. docierania. Łożyska przegubowe wytwarza się ze stali łożyskowej, a następnie hartuje. Co warto o nich wiedzieć i gdzie je stosujemy?

Budowa łożysk przegubowych

Mówiąc obrazowo, łożyska przegubowe są złożone z dwóch pierścieni. Mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie występują duże obciążenia statyczne, zmienne, jak i udarowe, łożyska te są też stosunkowo niewrażliwe na wysokie temperatury i rdzę dzięki powłoce z mieszanki fosforanów i kwasu fosforowego. Łożyska przegubowe mają rowki i uwypuklenia w pierścieniach wewnętrznych i zewnętrznych. Umożliwia to dosmarowywanie – wybór smaru zależy od modelu łożyska oraz warunków pracy. Oczywiście zawsze powinniśmy wybierać smary, które są doskonałymi przeciwutleniaczami i mają dobre właściwości antykorozyjne. Jeśli planujemy zmianę smaru, należy sprawdzić, czy nowy smar jest kompatybilny z poprzednim. Warto dodać, że pierścienie w łożyskach przegubowych są nierozłączne.

Zastosowanie łożysk przegubowych

Łożyska ślizgowe przegubowe są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Są dostępne w szerokim zakresie wymiarowym. Te najmniejsze znajdują zastosowanie w instrumentach muzycznych, drukarkach, czy sprzęcie medycznym. Większe stosowane są w różnych sektorach przemysłu, na przykład w przemyśle papierniczym, tytoniowym, czy spożywczym (produkcja opakowań). Łożyska przegubowe stosowane są również w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, lotniczym, czy kolejowym – mówi nam przedstawiciel firmy WROPOL ENGINEERING z miejscowości Miękinia.

Warto podkreślić, że wszystkie produkty, które są stosowane w przemyśle, muszą być poddawane dokładnej kontroli na każdym etapie produkcji. Kiedy wprowadzamy nowe łożyska przegubowe do produkcji, musimy przeprowadzić szczegółowe badania materiałowe i konstrukcyjne. Wykorzystuje się do tego nowoczesną aparaturę pomiarową.

Oferta łożysk przegubowych i rozwiązań smarowniczych jest obecnie bardzo szeroka – produkty te stanowią ważną część rynku. Obejmują bardzo szerokie spektrum zastosowań. Zdecydowanie warto sięgać po produkty znanych marek, uznanych na rynku. Proponują one swoim klientom odpowiednie rozwiązania do dosłownie każdej maszyny. Zwracajmy uwagę nie tylko na to, czy łożyska przegubowe są odporne na obciążenia, ale także drgania, wysokie temperatury, brud i działanie kwasów.