12 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Czym są i do czego służą legary kompozytowe?

Przydomowy taras w okresie letnim staje się miejscem, gdzie bardzo chętnie spędzamy wolny czas – spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, spożywamy posiłki, a także relaksujemy się w samotności. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednie wykończenie. W ostatnich czasach coraz większą popularność zdobywają systemy kompozytowe – ich niezbędnym elementem są tak zwane legary. Czym one są i do czego służą?

Czym jest kompozyt?

Zanim przejdziemy do omawiania legarów, należy wyjaśnić czym jest kompozyt, czyli materiał, z którego są one wytwarzane. Skrótowo nazywany jest on WPC, od angielskiego terminu wood plastic composite. Do jego produkcji wykorzystuje się kilka składników, przede wszystkim mączkę drzewną oraz polietylen wysokiej gęstości, które stanowią główną masę. Ponadto kompozyt wzbogacany jest z pomocą dodatków, które sprawiają, że materiał staje się mniej podatny na działanie wilgoci, bardziej wytrzymały i odporny na działanie czynników biologicznych, takich jak insekty, pleśnie i grzyby. Kompozyt wykorzystywany jest w produkcji wyrobów drewnopochodnych, wykorzystywanych jako powierzchnie tarasów i balkonów czy ogrodzenia. Wiodącym producentem takich rozwiązań jest marka LiderWood

Czym są i do czego służą legary kompozytowe?

Legary kompozytowe to jedne z kluczowych elementów systemów tarasowych – wykorzystuje się je jako podpory, na których możliwe jest montowanie desek kompozytowych. Zadaniem legarów jest łączenie wszystkich elementów systemu w jedną stabilną całość, dlatego muszą odznaczać się one bardzo wysoką sztywnością oraz odpornością na obciążenia. Legary w ofercie firmy LiderWood dostępne są w dwóch wariantach, różniących się szerokością i wysokością profilu. Mniejsze, o przekroju 40×20 mm przeznaczone są do montażu w miejscach, gdzie wysokość między powierzchnią tarasu a dolną krawędzią drzwi jest niska i nie ma możliwości zastosowanie standardowych legarów.

Dlaczego warto zdecydować się na systemy kompozytowe?

Systemy kompozytowe, w skład których wchodzą legary cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Dlaczego? Bo jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, a jednocześnie bardzo trwałe, odporne na niesprzyjające warunki, estetyczne i bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. To wszystko powoduje, że jest ono bardziej przystępne i bardziej opłacalne, niż systemy tarasowe z innych materiałów np. prawdziwego drewna. Z tego powodu systemy kompozytowe spotkać możemy między innymi na tarasach hoteli i restauracji, a także w prywatnych domostwach i mieszkaniach.