10 października 2018

Kategoria:
Inne

Czym są gitterboxy?

Każdy zakład przemysłowy, produkcyjny, magazyn czy sklep potrzebuje wyposażenia umożliwiającego łatwe i bezpieczne składowanie różnego rodzaju towarów – surowców, półproduktów etc. Jednym z takich rozwiązań, znajdujących bardzo szerokie zastosowanie są tak zwane gitterboxy. Do czego one służą, jakie są ich właściwości, dlaczego warto w nie inwestować? Odpowiedzi znajdziemy w niniejszym tekście.

Czym są gitterboxy?

Gitterboxami nazywamy specjalne, wykonane z siatki stalowej, zamykane kosze, których podstawa odpowiada zwykle wymiarom standardowej europalety – dzięki temu można te dwa elementy wyposażenia magazynu łączyć ze sobą. Kosze gitterbox przeznaczone są do składowania w nich tzw. towarów nieopanowanych, czyli nie posiadających dodatkowego opakowania, które umożliwiłoby ich uporządkowanie w magazynie.

Właściwości gitterboxów

Podstawową cechą gitterboxów jest ich duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – ich nośność, w zależności od wielkości i rodzaju oscyluje w granicach od 800 do nawet 1500 kilogramów. Jest to zasługa wykorzystania w ich produkcji stali. Z tego samego powodu siatki odznaczają się bardzo dużą odpornością na czynniki zewnętrzne, między innymi temperaturę. W celu zabezpieczenia gitterboxa przed rdzą wynikającą z kontaktu z wilgocią, elementy stalowe są odpowiednio zabezpieczane. Pozostałe, istotne cechy koszy to:

  • Stosunkowo niewielka waga – siatka jest dużo lżejsza niż lita płyta metalowa, dlatego gitterboxy ważą mniej, niż skrzynie metalowe, przeznaczone np. do składowania materiałów sypkich.
  • Łatwa identyfikacji zawartości – dzięki obecności oczek w siatce towar znajdujący się w gitterboxie można rozpoznać na pierwszy rzut oka, nie trzeba zaglądać do wnętrza kosza.
  • Możliwość składowania jeden na drugim – gitterboxy posiada odpowiednio uformowaną podstawę i górne krawędzie, dzięki czemu możliwe jest ustawienie kilku gitterboxów o tych samych wymiarach podstawy jeden na drugim w celu lepszego zagospodarowania dostępną przestrzenią magazynową.
  • Łatwy dostęp – niektóre modele gitterboxów posiadają składaną jedną ścianę, co umożliwia łatwiejszy dostęp do ich zawartości.

Wysokiej jakości gitterboxy znajdziemy w ofercie Śląskich Składów Palet.

Zastosowanie gitterboxów

Gitterboxy znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba składowania nieopanowanych towarów o niewielkich gabarytach – mogą być wykorzystywane zarówno w zakładach produkcyjnych dowolnych branż, jak i w magazynach oraz obiektach handlowych. Mogą być również wykorzystywane w transporcie – każdy gitterbox przystosowany jest do podnoszenia go przy pomocy wózka widłowego.