27 września 2017

Kategoria:
Inne

Czym są i do czego służą kraty pomostowe

Konstrukcje stalowe to elementy powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Stal charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie szkodliwych czynników, a w dodatku można ją łatwo formować i daje bogate możliwości w zakresie projektowania. Jednym z uniwersalnych elementów produkowanych ze stali są kraty pomostowe. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje i technologia krat pomostowych

Kraty pomostowe to materiały składające się z płaskowników nośnych i prętów poprzecznych, produkowane przy zachowaniu odpowiednych norm jakościowych. Są one wytwarzane z wysokiej jakości stali poddawanej procesowi ocynkowania ogniowego, stanowiącego skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Ze względu na różne techniki produkcji, wyróżniamy następujące rodzaje krat pomostowych:

  • Kraty prasowane – w tej wersji krat płaskowniki nośne posiadają specjalne, zwężające się nacięcia, w które pod wysokim ciśnieniem wprasowywane są pręty poprzeczne. Skutkuje to powstaniem trwałych połączeń gwarantujących stabilność kraty pomostowej.
  • Kraty zgrzewane – technologia produkcji krat pomostowych zgrzewanych polega na połączeniu płaskowników nośnych z prętami poprzecznymi za pomocą obróbki plastycznej, a mianowicie zgrzewania oporowego. Metoda ta pozwala uzyskać trwałe, jednorodne połączenie materiałów.
  • Kraty serrated – kraty typu serrated produkowane są w wersji zgrzewanej i prasowanej. Wyróżnia je obecność specjalnych wycięć w płaskownikach. Tak utworzone „ząbki” tworzą warstwę antypoślizgową, dlatego kraty typu serrated wykorzystywane są w miejscach, w których obecne są smary, oleje, lód czy śnieg zagrażające bezpieczeństwu ludzi.

Zastosowanie krat pomostowych

Do czego służą kraty pomostowe?

Na to pytanie odpowiada pracownik firmy Kasprzak-Olma s.c z Wrocławia, która produkuje lekkie konstrukcje stalowe: Kraty pomostowe są powszechnie wykorzystywane w szeroko rozumianym przemyśle, gdzie służą jako ciągi komunikacyjne, np. kładki i chodniki, ale też pomosty i schody znajdujące zastosowanie np. przy rurociągach, suwnicach, zbiornikach czy kanałach. Ze względu na swój uniwersalny charakter, stabilność i wytrzymałość, ale też szczególne walory estetyczne, kraty pomostowe są też z powodzeniem stosowane w charakterze elementów dekoracyjnych, np. do budowy elewacji, podwieszanych sufitów czy scenografii. Wykorzystywane są więc z powodzeniem zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym. Tak szerokie zastosowanie sprawia, że kraty pomostowe cieszą się coraz większą popularnością w szeroko pojętej branży budowlanej.