4 września 2017

Kategoria:
Inne

Czym są i do czego służą grysy?

Grysy to drobne fragmenty naturalnych skał wykorzystywane jako baza podczas budowy dróg, ale niezwykle popularne również w zakresie projektowania ogrodów oraz przestrzeni wokół domu. Ich ostre krawędzie i nieregularne kształty zaskarbiły sobie serca tych, którym nie odpowiada chociażby obłość otoczaków. Co jeszcze warto wiedzieć o grysach i ich zastosowaniu?

Powstają wskutek częściej mechanicznej aniżeli naturalnej obróbki większych rozmiarów skały. Poddawana procesom łamania, łupania oraz kruszenia, zostaje ona rozdrobniona na frakcje mierzące od kilku, przez kilkanaście aż po 20-30 mm. Są to najdrobniejsze ziarna skalne wykorzystywane w aranżacji przestrzeni zielonych. Dostępne na rynku grysy różnią się między sobą nie tylko „rozmiarami”, ale też barwą i rodzajem kamienia, z jakiego powstały. Z łatwością więc dobierzemy kruszywo idealne do naszej koncepcji ogrodu czy najbliższego otoczenia budynku.

Architektura

Z uwagi na chropowatą strukturę raczej nie wykłada się grysami okolic basenów i placów zabaw – przyznaje specjalista ze śląskiego centrum kamienia Stone Garden.

Dokładnie ta sama jednak cecha sprawia, że doskonale się klinują, co zapewnia stabilność i prostotę utrzymania wykonanych z grysów nawierzchni podjazdów, chodników czy ścieżek ogrodowych, na których dzięki przepuszczalności wody nie tworzą się jej zastoje w postaci kałuż. Kruszywo to świetnie nadaje się również do dekoracyjnego i zarazem funkcjonalnego wysypania ozdobnych opasek wokół domu czy dopełnienia oczek wodnych.

Roślinność

Grysy uzupełniają atrakcyjny wygląd zarówno elementów dużej oraz małej architektury, jak i roślin ogrodowych. Obsypać można nimi pojedyncze drzewa, rabaty albo tylko obrzeża tych ostatnich. Zwłaszcza połyskujące wieloma odcieniami zieleni grysy serpentynitowe wspaniale podkreślają piękno liści i kwiatów. Mają też jednak znaczenie w wysokim stopniu praktyczne. Z łatwością bowiem przepuszczają wodę, ale zarazem hamują zbyt szybkie jej parowanie z gleby, co jest korzystne dla roślin, podobnie jak ochrona korzeni przed letnimi upałami czy mrozem w zimie.

Liczne zalety

Popularność wykorzystania grysów w ogrodzie wiąże się też z ich trwałością. Są odporne na działanie skrajnie wysokich i niskich temperatur, nienasiąkliwe, a w przeciwieństwie np. do kory lub zrębków drewna nie ubywa ich w czasie. Można je łączyć z innymi rodzajami kamienia, np. tworząc ciekawe tło dla ogrodowych głazów. Grysy potrafią świetnie odnaleźć się w zarówno klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych aranżacjach, a przy tym są stosunkowo tanie oraz łatwe w montażu.