26 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Czym różni się trawnik w rolce od tradycyjnego trawnika?

Dawniej jedyną metodą założenie trawnika było samodzielnie wysianie nasion. Dziś coraz częściej stosowaną alternatywą jest zakup i rozłożenie rolek z trawą. Oba rozwiązania mają wiele cech wspólnych, ale też różnic, które warto poznać przed wyborem jednego z nich. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy trawnikiem z rolki i z siewu.

Pora zakładania trawnika

Najlepszą porą na zakładanie trawnika z siewu jest wiosna, a konkretnie przełom kwietnia i maja, lub końcówka lata i początek jesieni. Gleba jest wówczas odpowiednio nawodniona, a temperatura nie jest ani za niska, ani za wysoka. Dodatkową zaletą drugiego z wymienionych terminów jest dobrze nagrzana gleba po letnich upałach. Tymczasem trawnik z rolki możesz zakładać przez cały sezon wegetacyjny: od marca aż do listopada. Pamiętaj jednak, że latem trawa może mieć większe trudności z ukorzenieniem się. Istnieje również ryzyko przesuszenia darni.

Trudność zakładania trawnika

W przypadku obu rodzajów trawnika przygotowanie podłoża wygląda podobnie. To, jakie nasiona musisz kupić, zależy od tego, na jakim terenie będziesz zakładać trawnik – nasłonecznionym czy zacienionym – a także jaką będzie pełnił funkcję. Trzy podstawowe rodzaje mieszanek nasion traw to ozdobne, użytkowe i uniwersalne. Zakładanie trawnika z rolki jest mniej skomplikowane. Wystarczy, że kupisz rolki z trawą od dobrego producenta, takiego jak Xero Flor z województwa lubuskiego, a potem rozwiniesz je na uprzednio przygotowanym terenie. Następnie, podobnie jak trawę z siewu, musisz je intensywnie podlewać.

Czas oczekiwania na trawnik

Regularnie podlewane nasiona trawy wykiełkują po około 10-14 dniach. Na trawnik nie powinieneś jednak wchodzić aż do pierwszego koszenia, które należy przeprowadzić dopiero, gdy źdźbła trawy będą miały 8-10 centymetrów. Oznacza to, że na gęstą murawę odporną na deptanie będziesz musiał poczekać kilka miesięcy. Oczekiwanie na trawnik z rolki jest znacznie krótsze. Po rozłożeniu rolek wystarczy obficie podlewać trawę, a już po około 2 tygodniach trawnik będzie gotowy na intensywne użytkowanie. Przez ten czas nie należy jednak po nim chodzić, aby trawa mogła się ukorzenić.

Cena wykonania trawnika

Wliczając wszystkie koszty, to znaczy prac przygotowawczych, materiałów i transportu, trawnik z siewu jest tańszy niż trawnik z rolki. Na ostateczną cenę wpływa rodzaj wybranych nasion, a w przypadku trawnika z rolki to, czy jest to trawa z folii, czy z gruntu – ta pierwsza jest zauważalnie droższa – oraz to, czy montujesz rolki samodzielnie, czy zlecasz prace fachowcom. Wybierając sposób założenia trawnika, powinieneś zastanowić się, czy zależy Ci przede wszystkim na cenie, czy na natychmiastowym efekcie. Jeśli chcesz cieszyć się gęstą, zieloną murawą już teraz, bez kilkumiesięcznego oczekiwania, jednym właściwym wyborem jest trawa w rolce.