urna
3 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Czym różni się organizacja pochówku tradycyjnego od kremacji?

Choć kremacja, jako sposób organizacji pogrzebu w Polsce, wciąż nie dorównuje popularnością pochówkowi tradycyjnemu, stopniowo zyskuje na znaczeniu. Tylko w ubiegłym roku skremowano w naszym kraju ponad 100 tysięcy osób, co stanowi około 30% wszystkich ciał. Praktyki kremacyjne są dziś w pełni aprobowane przez Kościół Katolicki, przysługuje też na nie zasiłek pogrzebowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać właśnie z tej formy pochówku. Wystarczy jedynie świadomość z czym mamy do czynienia. Jakie są różnice między kremacją, a zwykłym pochówkiem ciała? Zapraszamy do lektury.

Kremacja zwłok, a kryteria formalne

Wszystkie kwestie pogrzebowe związane z kompletowaniem dokumentacji i sprawami urzędowymi są jednakowe, niezależnie czy mamy do czynienia z pochówkiem tradycyjnym, czy też z kremacją zwłok. Należy jedynie pamiętać, aby przy wyborze zakładu pogrzebowego wybrać taki, który faktycznie zajmuje się kremacją. Na terenie Katowic usługi kremacji świadczy m.in. Zakład Pogrzebowy Zorza. Wśród dokumentów dostarczonych do zakładu powinna się znajdować pisemna zgoda zmarłego lub rodziny, dotycząca zabiegu spopielenia szczątków. Po spełnieniu tego wymogu ciało może być przygotowywane do aktu spopielenia.

Przygotowanie ciała do pochówku

Podstawową różnicą między kremacją zwłok, a pochówkiem tradycyjnym jest sposób w jaki obchodzimy się z ciałem zmarłego. Przy organizacji klasycznych pochówków ciało jest przechowywane w chłodni, skąd po przygotowaniu trafia do trumny, a następnie na cmentarz. Zwłoki przeznaczone do kremacji są przygotowywane w trumnie i w tej formie trafiają do pieca krematoryjnego. Tam dochodzi do spopielenia zwłok. Z tego względu należy zadbać, by materiał z którego została wykonana trumna był ekologiczny i łatwopalny. Dotyczy to też przedmiotów włożonych do wnętrza. Powstałe w akcie spopielenia prochy są gromadzone w uprzednio wybranej urnie, przeznaczonej do wiecznego spoczynku zmarłego.

Kremacja, a kwestia grobu

Trumny z ciałami z reguły są składowane w grobach indywidualnych lub zbiorowych, rzadziej w dużych grobowcach. W przypadku urn z prochami możliwości jest więcej. Skremowane zwłoki można oczywiście umieścić w grobie – ma to uzasadnienie praktyczne, szczególnie w przypadku grobów z dużą ilością trumien, gdzie trudno o wolne miejsce. Alternatywę stanowią kolumbaria, czyli specjalne grobowce z niszami na prochy zmarłych. Zazwyczaj pochówek w urnie jest mniej kosztowny – w obliczu śmierci rzadko kierujemy się jednak względami ściśle materialnymi. Pod uwagę należy wziąć ostatnią wolę zmarłego oraz własne odczucia, dzięki którym będziemy pewni, że pochówek odbył się w zgodzie z oczekiwaniami.