paliwo
12 stycznia 2016

Kategoria:
Inne

Czym powinny się charakteryzować zbiorniki do przewozu paliwa?

Substancje chemiczne są łatwopalne i ich nieprawidłowe użytkowanie może doprowadzić do spowodowania nieszczęśliwego wypadku. Paliwo jest substancją napędzającą maszyny, bez której niemożliwe byłoby funkcjonowanie w dzisiejszych czasach. Najczęściej jest używane do jazdy samochodem.

Czasami jednak zachodzi potrzeba przetransportowania chemikaliów. Mamy tu do czynienia z materiałem łatwopalnym więc do tego celu potrzebne są specjalne pojemniki, spełniające określone standardy. Zbiorniki muszą być stworzone ze specjalnego materiału o określonej grubości i wytrzymałości, a możliwość otwarcia się pojemnika podczas transportu jest niedopuszczalna.

Dlaczego przewożenie paliwa wymaga tak dużej ostrożności

Cechą charakterystyczną paliwa jest wydzielanie ogromnej ilości ciepła przy intensywnym spalaniu. Jest stosowane nie tylko do napędzania pojazdów, ale i do celów grzewczych, przy użyciu specjalnego kotła. Ciepło uzyskujemy poprzez użycie paliwa pochodzenia naturalnego. Zaliczają się do nich węgiel kamienny, brunatny, torf, drewno, ropa naftowa oraz biogaz. Jeśli natomiast naszym celem jest wytworzenie energii mechanicznej, używamy paliwa sztucznego. Przykłady tego rodzaju płynu to koks, olej opałowy, olej napędowy, benzyna, gaz drzewny, gaz świetlny oraz LPG. Rozlane paliwo może doprowadzić do pożaru, który niełatwo jest ugasić. Dlatego substancję, która z jakiegoś powodu znalazła się na zewnątrz zbiornika, należy zebrać, a cały teren posypać sorbentem, który wchłonie resztki cieczy.

Najlepszy zbiornik na paliwo

Czasem zdarza się, że odległość, którą musimy pokonać samochodem jest większa niż się spodziewaliśmy. Prowadzi to do zużycia całego dostępnego zapasu benzyny. W tej sytuacji jesteśmy zmuszeni dostać się na najbliższą stację paliw, zakupić kanister i zatankować nasz pojazd. Niestety stacja może znajdować się zbyt daleko, a miejsce, w którym doszło do wyczerpania paliwa, znajduje się z dala od miasta. W tej sytuacji niezawodne okazuje się przewożenie w bagażniku paliwa w specjalnym zbiorniku. Jeśli mamy do czynienia z dużą maszyną, taką jak pojazd rolniczy lub ciężarówka, potrzebujemy butli o dużej pojemności. MiM Zbiorniki oferuje kanistry wyposażone w przegrodę, zapobiegającą gwałtownym ruchom paliwa podczas jazdy. Dzięki temu, znika ryzyko przewrócenia się zbiornika lub całego samochodu. Pojemnik powinien składać się z węża ssawnego, pompy, kabla zasilającego, przewodu dystrybucyjnego, nalewaka, zamykanego wlewu, odpowietrznika oraz zamykanej na klucz pokrywy. Ich tworzywo jest odporne na wszelkie warunki atmosferyczne i gwarantuje bezpieczeństwo transportu paliwa. Niektóre pojemniki są wyposażone w wymienną kieszeń na pistolet, co ułatwia nam utrzymanie czystości w zbiorniku.

Dzięki inwestycji w dobry zbiornik paliwowy, unikniemy postojów w pracy w polu lub podczas podróży. MiM Zbiorniki oferuje szeroki wybór pojemników, w których zmieści się nawet do 900l paliwa. Zapewnia to możliwość dostosowania zbiornika do naszego pojazdu i przewożenie dużej ilości benzyny.