Środki smarne dla przemysłu spożywczego
15 października 2021

Kategoria:
Inne

Czym powinny charakteryzować się środki smarne dla przemysłu spożywczego?

Środek smarny pomaga przede wszystkim zmniejszyć tarcie pomiędzy powierzchniami, które podczas pracy konkretnych urządzeń mają ze sobą bliski kontakt. Umożliwiają zmniejszenie poziomu ciepła wytwarzanego podczas ruchu. Smar może także odpowiadać za ochłodzenie powierzchni. Przemysł spożywczy to branża, która wymaga specjalnych środków smarnych. Jakich dokładnie? I czym powinny się wyróżniać?

Środki smarne i ich poszczególne rodzaje

W przemyśle ogólnym wyróżnia się następujące środki smarne:

  • gazowe, czyli azot, powietrze, ditlenek węgla,
  • płynne, czyli różne oleje, takie jak mineralne czy syntetyczne, woda lub emulsje,
  • plastyczne, czyli sodowe, wapniowe lub litowe,
  • stałe, czyli wolfram, grafit, dwusiarczek molibdenu.

Najczęściej stosowanymi środkami smarnymi są oleje smarne. Oleje mineralne uzyskuje się dzięki mieszaniu różnych olejów oraz dodatków w postaci uszlachetniaczy (np. przeciwutleniaczy czy środków zapobiegających korozji). Oleje syntetyczne powstają w procesie syntezy chemicznej. Najszersze zastosowanie mają szczególnie silikony, ponieważ są niepalne.

Środki smarne dla przemysłu spożywczego – podstawowe informacje

Przemysł spożywczy stawia wysokie wymagania w odniesieniu do produkcji. Dotyczy to również stosowanych w maszynach oraz urządzeniach środkach smarnych. Przede wszystkim nie mogą one mieć negatywnego wpływu na efekty technologiczne. Muszą spełniać normy NSF H1 i być w pełni bezpieczne dla zdrowia potencjalnych konsumentów. Najlepiej używać środków smarnych, które nawet podczas przypadkowego kontaktu z żywnością nie będą stanowić zagrożenia dla ludzi.

Najkorzystniejsze w przypadku przemysłu spożywczego będą:

  • oleje FDA/NSF,
  • smary FDA/NSF – szczególnie smary silikonowe, które są neutralne w smaku oraz zapachu, a poza tym mają długą trwałość i nie wysychają,
  • środki pomocnicze – oleje grzewcze, nośniki ciepła, detergenty.

Środki smarne o odpowiednich atestach i wysokiej jakości oferuje firma Oil-Trans stacjonująca we Wrocławiu. W sprzedaży mają także smarownice, pompy do oleju i inne urządzenia pomocnicze. To sprawdzona hurtownia olejów istniejąca na rynku od 1992 r.

Każdy rodzaj środków smarnych może mieć inne zastosowanie i właściwości. Jeżeli jednak chodzi o przemysł spożywczy, używa się tu raczej smarów oraz olejów, które nie mają negatywnego wpływu na żywność. Warto kupować je w polecanych hurtowniach legitymujących się atestami potwierdzającymi ich wysoką jakość i bezpieczeństwo.