15 marca 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega zoofizjoterapia?

Fizjoterapia od dawna jest obecna w medycynie. Oddziaływanie rozmaitymi metodami na chore miejsce ma wzmagać gojenie i przyspieszać powrót do pełnej sprawności. W przypadku ludzi jest to metoda znana i szeroko stosowana. W przypadku zwierząt nie jest to środek tak częsty. Zoofizjoterapia wciąż dla wielu brzmi obco. A szkoda, bo potrafi skutecznie przyspieszyć leczenie czworonoga.

Kiedy zaleca się zoofizjoterapię

Zoofizjoterapia to nic innego jak fizjoterapia dla zwierząt. Klinika weterynaryjna Vetriver oferuje zabiegi jako uzupełnienie operacyjnego leczenia stawów u psów i kotów. Ortopedia i fizjoterapia często idą w parze i nie inaczej jest w przypadku leczenia zwierząt. Schorzenia, po których zaleca się uzupełnienie terapii o takie zabiegi, są bardzo liczne. Oto niektóre z nich: złamania, zwichnięcia, pęknięcia, zwyrodnienia stawów, zerwanie więzadeł, niedowłady i wiele innych. Dziedzina ta stale się rozwija, dlatego urazów leczonych zoofizjoterapią będzie przybywać. Należy pamiętać, że powinien ją zalecić i kontrolować lekarz weterynarii!

Zabiegi zoofizjoterapii – jakie są dostępne i jak działają?

Zabiegi zoofizjoterapii, jakie są możliwe u psów i kotów, są równie liczne, co leczone w ten sposób schorzenia, i obejmują wiele różnych sposobów oddziaływania na chore miejsce. W zależności od potrzeb czynnikiem leczniczym mogą być: temperatura, światło, prąd, laser, magnetyczność, ultradźwięki oraz czynności manualne, takie jak masaż, ucisk czy rozciąganie.

W jaki sposób zoofizjoterapia działa na chore miejsce? To zależy od wybranej metody. Co do zasady chodzi o to, aby przyspieszyć procesy regeneracji tkanki. Może się to odbywać poprzez poprawę ukrwienia w danym miejscu. Lepiej zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze tkanki szybciej wracają do pełnej sprawności. Niekiedy pożądaną reakcją jest wytworzenie w organizmie określonych związków chemicznych. Służą temu bodźce cieplne i świetlne. Bywa także tak, że reakcja, jaką chce się wywołać, to szybkie namnażanie się zdrowych komórek w danej tkance, tak aby zastąpiły one uszkodzone komórki. W tym celu dokonuje się kontrolowanych i łagodnych uszkodzeń w ściśle wyznaczonym miejscu.

Dzięki coraz to nowym sposobom oddziaływania na uszkodzone tkanki jesteśmy w stanie przyspieszyć powrót do zdrowia, a co szczególnie ważne – przywracać pełną, a nie tylko częściową sprawność. Teraz możemy zapewnić to samo także swoim czworonożnym podopiecznym. Należy mieć nadzieję, że będzie powstawało coraz więcej klinik weterynaryjnych wyposażonych w odpowiedni sprzęt i dysponujących personelem przygotowanym do świadczenia usług zoofizjoterapii na najwyższym poziomie.