wentylator
16 marca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega wentylacja mechaniczna?

Wentylacja budynku to jedna z najważniejszych instalacji wewnętrznych z punktu widzenia zdrowia oraz komfortu osób przebywających w obiekcie osób. W domach jednorodzinnych niezmiennie od lat najczęściej stosowana jest wentylacji grawitacyjna, które działanie oparte jest o fizyczne właściwości powietrza. Alternatywą do niej jest wentylacja mechaniczna, powszechnie stosowana w obiektach użytku publicznego oraz – coraz częściej w prywatnych mieszkaniach i domostwach. Na czym polega jej działanie?

Zasada działania wentylacji mechanicznej?

W największym skrócie działanie wentylacji mechanicznej opiera się na wykorzystaniu wentylatorów, które wymuszają przepływ powietrze między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem budynku. Instalacje wentylacji mechaniczną możemy podzielić na dwa rodzaje.

  • Wentylacja wywiewna – zwana również wentylacją wyciągową. Wykorzystane w niej wentylatory służą wyłącznie usuwaniu zużytego powietrza z pomieszczeń, świeże powietrze napływa do środka przez okna bądź nawiewniki
  • Wentylacja nawiewno-wywiewna – zastosowane wentylatory dzielą się na grupy, jedne z nich odpowiedzialne są za odprowadzania zużytego powietrza, pozostałej zaś za doprowadzanie świeżego powietrza z zewnątrz.

– Mimo, że w kuchniach i łazienkach powszechnie montuje się wentylatory przyspieszające usuwanie wilgoci i zapachów, rozwiązania te traktowane są raczej jakoś uzupełnienie wentylacji grawitacyjnej, niż właściwa wentylacja mechaniczna – wyjaśnia specjalista firmy KlimAmix.

Rekuperacja

Rozwiązaniem uzupełniającym stosowanym w przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej jest rekuperacja, czyli układ odzysku ciepła z powietrza opuszczającego pomieszczenie. Rekuperatorem jest wymiennik ciepła, znajdujący się pomiędzy kanałami, którymi powietrze wędruje w obu kierunkach. Ciepłe powietrze wypływające na zewnątrz w kontakcie z wymiennikiem traci swoją energię cieplną, która zostaje przekazana do zimnego, ale czystego powietrza napływające drugim kanałem do pomieszczenia.

Zalety wentylacji mechanicznej

Najważniejszym atutem wentylacji mechanicznej jest możliwość sterowania intensywnością wymiany powietrza w budynku – walor ten jest szczególnie istotny w przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej, odpowiedzialnej za ruch powietrza w obu kierunkach. Na precyzję sterowania tym procesem wpływa fakt, że system składa się z kilku wentylatorów, działających niezależnie. Wspomniana rekuperacja to z kolei idealne rozwiązanie dla ekologicznego, oszczędnego domu – odzysk ciepła z powietrza pozwala w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną pozyskiwaną ze spalania paliw bądź źródeł odnawialnych. Z drugiej strony posiada ona pewne wady. Przede wszystkim koszt wykonania oraz wysoki stopień skomplikowania instalacji. Ten drugi mankament jeszcze szczególnie odczuwalny w przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej, wymagającej zbudowania oddzielnych kanałów na doprowadzanie i wyprowadzanie powietrza.