sitodruk
22 marca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega technika sitodruku?

Jeżeli chcesz zadrukować papier, tekturę, tekstylia, folie lub elementy wykonane ze stali oraz tworzyw sztucznych, wypróbuj skuteczną technikę sitodruku. W ofercie wielu drukarni oraz firm poligraficznych znajdziesz wiele różnych usług, m.in. dotyczących sitodruku, który jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik druku. Na czym ona polega i kto z niej korzysta? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Z czego składa się siatka sitodrukowa?

Technika sitodruku polega na stworzeniu formy drukowej – szablonu, który jest nakładany na siatkę. Siatka sitodrukowa składa się z aluminiowej ramy i osadzonej na niej siatce wykonanej z nici naturalnych, syntetycznych lub metalowych, w której przestrzeń między kolejnymi włóknami wynosi 30-40 mikrometrów – zależnie od warunków i oczekiwanej jakości zadruku. Im większa gęstość siatki użytej do sitodruku, tym większą jakością cechował się będzie uzyskany efekt.

Jeżeli projekt zawiera kilka kolorów, każdy z nich to oddzielne sito, które jest po kolei nakładane na powierzchnię. Tego typu wielokolorowe nadruki wymagają większej precyzji, ponieważ poszczególne elementy projektu mogą przesuwać się względem siebie.

W jaki sposób rozprowadza się farbę na materiale?

Obraz odbija się na materiale po przetłoczeniu farby przez szablon oraz siatkę na podłoże. Czynność ta wykonywana jest ręcznie (proces ten jest jednak bardzo czasochłonny i mało precyzyjny) lub za pomocą specjalnej prasy sitodrukowej. W zależności od rodzaju podłoża wykonywany jest sposób rozprowadzania farby.

Na powierzchniach płaskich (torbach, koszulkach itp.) sito jest do nich dociśnięte, a rakla rozprowadza farbę na produkcie, natomiast na powierzchniach zakrzywionych (np. długopisach reklamowych) rakla stoi w miejscu, a sito wraz z szablonem oraz produkt przesuwają się z tą samą prędkością. Po rozprowadzeniu farby prasa sitodrukowa przeciska ją przez wolne oczka sita, dzięki czemu na drukowanym podłożu pojawia się konkretny wzór.

Jak dbać o sito po zakończeniu druku?

Należy pamiętać, aby po druku dokładnie oczyścić sito z szablonu, co sprawi, że zachowa się ono w odpowiednim stanie i będzie gotowe do realizacji kolejnych projektów. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków, które wykorzystuje się w poligrafii. Siatkę najlepiej oczyścić po każdej ze stron odwarstwiaczem ułatwiającym odseparowanie farby od powierzchni siatki, a następnie całe sito umyć pod wysokim ciśnieniem wody.

Jedną z firm, która oferuje profesjonalne usługi sitodruku jest AMIGO z Warszawy. Działa ona nieprzerwanie od ponad 20 lat, oferując swoim klientom perfekcyjnie wykonane sitodruki do formatu B0 na dowolnym podłożu – papierze, tekturze, kartonie, mikrofali, folii samoprzylepnej, tworzywach sztucznych, a także metalu oraz szkle. Nowoczesne urządzenia używane przez firmę AMIGO pozwalają na wydruk iw pełnej palecie kolorystycznej – CMYK, Pantone oraz RAL.