9 listopada 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to prosty proces odzysku ciepła, wykorzystywany w nowoczesnych systemach wentylacyjnych. Dzięki działaniu urządzenia rekuperacyjnego, świeże powietrze napływające do wnętrza pomieszczeń podlega ogrzaniu ciepłem powietrza wywiewanego na zewnątrz. Wdrożenie takiego rozwiązania pozwala na znaczącą redukcję strat ciepła.

Wydajność i oszczędność

Jedną z podstawowych bolączek wielu gospodarstw domowych są wysokie koszty ogrzewania. Wynikają one bardzo często ze strat ciepła, wywołanych wentylacją pomieszczeń. Ciepłe powietrze ulatuje na zewnątrz i jest zastępowane przez świeże powietrze zimne, które wymaga ogrzania. W niektórych domach nawet 50% ciepła jest wykorzystywanych właśnie do tego celu. Dzięki profesjonalnemu rekuperatorowi, można zapobiec tym niekorzystnym procesom. Dobre urządzenie rekuperacyjne gwarantuje wydajny odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, nawet na poziomie 90%. Oznacza to o wiele mniejsze obciążenie systemu grzewczego, a w efekcie niższe ogólne koszty ogrzewania.

Budowa rekuperatora

Typowy rekuperator jest wyposażony w dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny, a także w wymiennik ciepła, w którym powietrze nawiewane jest ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego. Urządzenie jest również zaopatrzone w filtry, które blokują zanieczyszczenia. Dzięki temu powietrze jest nie tylko ciepłe, ale też czyste. Obecnie produkcją rekuperatorów zajmuje się wiele renomowanych marek. Znalezienie konkretnego modelu nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Ciekawe modele rekuperatorów oferuje m.in. firma YogiCo z Ząbek. Znajdują się tam rozwiązania takich producentów jak Danfoss, Vallox, Mitsubishi, Fujitsu, Systemair czy też Komfovent.

Montaż urządzenia

Instalację systemu rekuperacyjnego rekomenduje się przede wszystkim w domach budowanych, jeszcze niewykończonych. Dzięki temu doprowadzenie niezbędnych przewodów transportujących powietrze nawiewane i wywiewane jest o wiele prostsze. Przewody te mają dość znaczącą średnicę (kilkanaście centymetrów wraz z izolacją), wskutek czego trudno je dyskretnie ukryć w już istniejącej zabudowie. Montażem najlepiej zająć się przy okazji przeprowadzenia generalnego remontu pomieszczeń. Poczynione wydatki szybko się jednak zwrócą, w postaci niższych kosztów ogrzewania (redukcja nawet o 20-30%!).