27 września 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega proces produkcji prętów ciągnionych?

Proces ciągnienia jest metodą plastycznej przeróbki metali przeprowadzanej na zimno, w wyniku której powstają m.in. pręty i druty o określonych parametrach. Jakie technologie są w nim wykorzystywane i jak uzyskuje się pręty ciągnione o doskonałej jakości?

Kształtowanie metalu na zimno

Ciągnienie to plastyczne kształtowanie metalu na zimno. Wykorzystuje się tu technologie charakterystyczne dla produkcji wyrobów ze stali jasnej. Materiał, którym może być drut lub pręt, poddawany obróbce jest przez odpowiednio ukształtowany otwór ciągadła lub pomiędzy nienapędzanymi walcami. W wyniku działania siły przyłożonej do przeciąganej części półwyrobu zmienia się jego kształt i pole. Otrzymane wyroby są gładkie oraz mają pożądane właściwości mechaniczne i bardzo dokładne wymiary przekroju poprzecznego. Takiego efektu nie da się uzyskać za pomocą żadnej innej metody. Proces ciągnienia powoduje zmianę geometrycznych i mechanicznych cech materiału, zmniejszenie takich wymiarów poprzecznych jak średnica, jak również wzrost długości. Bez zmiany pozostaje objętość – ciągnienie jest obróbką bezubytkową. Jak zauważa nasz ekspert z firmy MPC Metal, lidera produkcji prętów ciągnionych, odkształcanie plastyczne w ciągadle zapewnia również poddawanemu obróbce materiałowi dużą wytrzymałość. Zawansowane metody produkcji pozwalają m.in. na uzyskanie prętów ciągnionych okrągłych, kwadratowych lub sześciokątnych wykorzystywanych w różnych sektorach przemysłu m.in. w budownictwie, branży motoryzacyjnej czy meblarstwie.

Przebieg procesu ciągnienia

Warto też zaznaczyć, że produkcja drutów i prętów ciągnionych  związana jest z pewnymi operacjami pomocniczymi realizowanymi zarówno przed, jak i po operacji głównej. Do operacji wstępnych wykonywanych przed ciągnieniem należą: oczyszczanie powierzchni walcówki (np. poprzez śrutowanie), zaostrzanie lub przepychanie końca (redukcja jego średnicy) oraz jedno- lub wielokrotne prostowanie wstępne. Do samej operacji ciągnienia w przypadku prętów wykorzystuje się ciągarki ławowe, w użyciu są również wieloczynnościowe kombajny ciągarskie oraz ciągarki bębnowe do drutu. Po ciągnieniu wymagane są operacje wykańczające: cięcie i obcinanie końców do określonych wymiarów (np. na piłach lub nożycach), prostowanie, planowanie czoła prętów i fazowanie (obróbka końców prętów z jednej lub obu stron), kontrola wyrobów, konserwacja antykorozyjna (pokrycie prętów olejami antykorozyjnymi) oraz pakowanie i spedycja (gotowe wyroby pakowane są w wiązki lub w drewniane skrzynie).