ploter
15 marca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega plotowanie?

Wraz z rozwojem technologii, usługi poligraficzne są  sukcesywnie udoskonalane i poszerzane, aby zaspokoić potrzeby różnych branż. Obecnie tradycyjne metody drukowania wypierane są przez bardziej zaawansowane techniki, a standardowe drukarki coraz częściej zastępują wyspecjalizowane urządzenia, czego przykładem są plotery. Na czym dokładnie polega plotowanie i do czego się je wykorzystuje?

Czym jest plotowanie?

Plotowaniem nazywamy tworzenie wszelkiego rodzaju wydruków przy pomocy urządzenia zwanego ploterem. Jest to wyspecjalizowana maszyna do drukowania przeznaczona do pracy z płaskimi materiałami o dużych rozmiarach.

Plotowanie pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wydruków wielkoformatowych na różnego rodzaju powierzchniach, nie tylko papierze, ale też np. folii czy tworzywach sztucznych. – Wyjaśnia pracownik firmy A0Copy w Katowicach. – Wydruki mogą być zarówno czarno-białe, jak i kolorowe. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieje wiele typów ploterów, w tym np. urządzenia grawerujące czy tnące, które poza drukowaniem materiałów i nanoszeniem obrazów umożliwiają również tworzenie grawerunków czy wycinanie dowolnych wzorów w danym tworzywie. Do zalet plotowania należy stosowanie wysokiej jakości tuszy drukarskich, dzięki którym gotowe materiały odznaczają się trwałością i odpornością na działanie szkodliwych czynników, takich jak promienie słoneczne czy wilgoć.

Plotery kompatybilne są z różnymi nośnikami pamięci elektronicznej i można do nich wprowadzać zarówno podstawowe pliki tekstowe i graficzne, jak i bardziej zaawansowane, np. utworzone w technologii CAD. Gotowy wydruk z plotera można dowolnie wykańczać: składać, docinać czy oprawiać, uzyskując w ten sposób gotową publikację.

Do czego służy plotowanie?

Wysoka wydajność drukowania i znakomita jakość wydruków z ploterów sprawia, że plotowanie wielkoformatowe znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Z usług drukowania, ale też grawerowania czy wycinania na ploterach korzystają przede wszystkim specjaliści zajmujący się grafiką komputerową, szeroko pojętą poligrafią, ale także architekturą. Plotowanie znajduje wiele zastosowań w pracy pracowni projektowych, geodezyjnych czy firm budowlanych. Ponadto staje się ono dzisiaj niezbędne również w pracy kartografów czy fotografów. Jakie materiały wykonuje się przy pomocy plotowania? Są to m. in:

  • Mapy;
  • Dokumentacja techniczna;
  • Projekty i plany budowlane;
  • Wizualizacje architektoniczne;
  • Materiały reklamowe, np. bilbordy, bannery i inne;
  • Fotografie na płótnie;
  • Plakaty i grafiki.

Jak więc się okazuje, plotowanie jest popularną i bardzo potrzebną usługą, z której korzystają różne branże.