26 września 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega obróbka CNC?

Rozwój technologii oraz coraz większe zapotrzebowanie rynku na tworzenie doskonałych wyrobów w jak najkrótszym czasie zapoczątkowały zmiany w procesie obróbki maszyn. Jest to czynność, która wymaga niezwykłej precyzji odnoszącej się zarówno do kształtu i wymiarów, jak i jakości obrabianej powierzchni. W tej sytuacji rozwiązaniem okazała się obróbka CNC (ang. Computerized Numerical Control), która znajduje najczęściej zastosowanie w toczeniu, frezowaniu oraz wycinaniu. Jej charakterystykę przedstawiamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Geneza sterowania CNC

Elektroniczne przetwarzanie danych po raz pierwszy zastosowano ponad sześćdziesiąt lat temu na potrzeby lotnictwa wojskowego w Stanach Zjednoczonych. Informacje były wtedy wprowadzane za pomocą liter oraz liczb (NC – ang. Numerical Control), a w latach siedemdziesiątych powstały elektroniczne układy sterowania nazywane CNC. Obrabiarki pracujące w tym systemie nie różnią się w zasadzie pod względem budowy od obrabiarek sterowanych manualnie. Główna różnica polega na tym, że każdy ruch precyzyjnej obrabiarki CNC jest kontrolowany przez komputer zewnętrzny.

Programowanie danych

Obrabiarki CNC nie wymagają ręcznego wprowadzania danych, ponieważ są one wpisywane za pomocą klawiatury i przechowywane w pamięci zewnętrznej lub twardym dysku maszyny. Podczas programowania można określić pozycję narzędzia względem obrabianego przedmiotu i zaplanować jego ruchy – na odcinkach równoległych linii prostych, po skosach, łukach oraz liniach krzywych, w dwóch lub trzech wymiarach – w zależności od potrzeb procesu wytwórczego.

Eliminacja błędów

Tego typu maszyny są w całości obsługiwane i regulowane przez mikrokomputer umożliwiający ponadto wykrywanie i naprawę błędów. Istotną zaletą obrabiarek sterowanych numerycznie jest także przekazywanie informacji zwrotnej w trybie ciągłym, dotyczącej jakości powstałego wyrobu pod względem precyzji, jakości, dokładności wymiaru oraz zgodności z projektem wstępnym. Dzięki temu zastosowanie obrabiarek CNC pozwala na wykonanie precyzyjnego elementu zgodnego z parametrami wprowadzonymi przed obróbką.

Redukcja kosztów

Precyzyjna obróbka CNC to również oszczędność pieniędzy – proces pracy z materiałem, na który składa się czas obróbki, przygotowanie materiału oraz zakończenie procesu, jest bowiem krótszy. Dodatkowo jest on ciągły, dzięki czemu obrabiane przedmioty cechują się identycznością, a cykle produkcyjne ulegają skróceniu – zauważa specjalista wrocławskiej firmy Galwmet, która oferuje kompleksowe usługi obróbki elementów metalowych.