9 listopada 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega montaż żurawi wieżowych?

Żurawie wieżowe powstają wszędzie tam, gdzie budowane są budynki mieszkalne, nowoczesne biurowce i inne wysokie obiekty. Znajdziemy je w każdym większym mieście. Są one niezbędnymi urządzeniami służącymi do konstrukcji wielopiętrowych budynków. Żurawie wieżowe wymagają sporej ilości czasu oraz ogromnej precyzji na ich prawidłowe postawienie. Jak przebiega ich montaż?

Budowa podstawy pod żurawia wieżowego

Montaż żurawi wieżowych to skomplikowane i odpowiedzialne zadanie. Wszystkie elementy muszą być do siebie idealnie dopasowane, bo ich niewłaściwe połączenie może bezpośrednio zagrażać zarówno prowadzonej inwestycji, jak i bezpieczeństwu pracujących przy niej ludzi. Montaż żurawia wieżowego rozpoczyna się od osadzenia pierwszej części konstrukcji jego wieży na podstawie. Za podstawę służy tzw. kotwa fundamentowa, na której żuraw samojezdny umieszcza poszczególne elementy konstrukcji. Kotwa fundamentowa musi być dobrze ustabilizowana za pomocą odpowiedniego obciążenia oraz zalana cementem. Takie postępowanie gwarantuje stabilność całej konstrukcji żurawia wieżowego. W przypadku, kiedy na danym placu budowy nie ma odpowiedniej ilości miejsca, wystarczy samo zalanie podstawy cementem, bez konieczności obciążania podstawy balastem. Kiedy została już właściwie przygotowana podstawa, za pomocą sworzni montowana jest pierwsza część żurawia. Umieszczana jest ona bezpośrednio przy podstawie, a kolejne elementy mocuje się do niej. Jak więc widać, to naprawdę niełatwe i skomplikowane zadanie, dlatego należy je oddać je w ręce doświadczonej i wyspecjalizowanej firmy, takiej jak np. Łęgprzem z Krakowa.

Budowa żurawia wieżowego

Proces montażu żurawia wieżowego odbywa się przy użyciu żurawia samojezdnego, który jest w stanie unieść kolejne fragmenty konstrukcji na odpowiednią wysokość. Ich zamocowanie do gotowych już części żurawia wieżowego to z kolei zadanie dla wykwalifikowanych pracowników obecnych na placu budowy. Muszą oni dopasować do siebie poszczególne elementy z ogromną precyzją. Konieczne jest także naniesienie odpowiedniej ilości smaru w miejscach łączeń, tak aby cała konstrukcja poprawnie funkcjonowała. W ostatnim etapie montowana jest kabina oraz obrotnica żurawia. Tym także zajmują się głównie żurawie samojezdne, gdyż tylko one są w stanie podnieść tam ciężkie elementy na odpowiednią wysokość. Kiedy mamy już gotową wieżę żurawia wraz z kabiną operatora, instaluje się przeciwwysięgnik. Jest do poziomy element, do którego zamocowana jest wyciągarka z linią hakową. Do niego mocuje się wysięgnik. Konstrukcja ta przygotowywana jest na ziemi, a następnie wznoszona przez żuraw samojezdny na odpowiednią wysokość. Przeciwwysięgnik musi być dodatkowo wyposażony w balast, którego przeciwwagi muszą ważyć co najmniej po 2150 kg. Ich ciężar zależy od długości ramienia żurawia wieżowego.