9 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega frezowanie CNC?

Najbardziej wydajnym procesem obróbki skrawaniem jest frezowanie, które polega na oddzielaniu warstwy metalu za pomocą frezarki. Maszynę można wyposażyć w specjalny sterownik CNC (Computerized Numerical Control), dzięki któremu można ją specjalnie zaprogramować, co pozwala na bardzo precyzyjne skrawanie. Czym jest frezowanie oraz jakie korzyści przynosi komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Frezowanie i rodzaje frezarek

Frezarka, którą wykorzystuje się do obróbki skrawaniem, wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy obrabiane narzędzie lub przedmiot wykonują ruch posuwowy, dzięki czemu zęby freza zagłębiają się w materiał zdejmując jednocześnie z niego wióry o zróżnicowanej grubości. Frezarka wykorzystywana jest do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich oraz różnego rodzaju elementów kształtowych, takich jak gwinty, rowki czy koła zębate.

Ze względu na budowę można wyróżnić frezarki jedno- i wielowrzecionowe. Istnieje również podział uwzględniający frezarki dolno- i górnowrzecionowe. Pierwsze z nich mają wrzeciona montowane pod stołem, drugie – nad stołem, dzięki czemu nadają się do frezowania całej powierzchni obwodu przedmiotu z obu jego stron.

Dlaczego warto korzystać z frezowania CNC?

Jeżeli chodzi o frezarki CNC, są one wyposażone w specjalny mikrokomputer umożliwiający dokładną obróbkę materiału. Pomysł na tego rodzaju sterowanie urządzeń powstał w USA w latach 40./50. XX wieku na potrzeby lotnictwa wojskowego. Początkowo informacje były wprowadzane za pomocą liter oraz liczb (NC – Numerical Control), a dopiero później, wraz z postępem technologicznym, pojawiły się skomputeryzowane układy sterowania CNC.

Dużą zaletą rozwiązania tego rodzaju jest możliwość zautomatyzowania całego procesu przy pomocy maszyn CNC. Obecnie wiele elementów produkuje się seryjnie, dzięki czemu ich wykorzystanie zapewnia odpowiednią szybkość produkcji, co prowadzi do zwiększenia potencjalnych zysków. Ponadto użytkowanie frezarek CNC pozwala zredukować liczbę zatrudnionych pracowników w zakładzie produkcyjnym.

Obróbka materiałów w dzisiejszych czasach jest zarazem prosta i bardzo zaawansowana. Nowoczesne frezarki CNC są bowiem w stanie bardzo szybko obrobić dany materiał praktycznie bez ingerencji pracowników – podkreśla specjalista z firmy CNC METAL PRODUKT, która posiada wieloletnie doświadczenie w pracach związanych z obróbką, przetwarzaniem oraz zabezpieczaniem różnego rodzaju metali.