26 września 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega fracht morski?

Fracht morski to przewóz ładunków szlakami morskimi przy pomocy odpowiedniego statku handlowego, określanego mianem frachtowca. Samo pojęcie frachtu ewoluowało z czasem, posiadając niegdyś nieco węższe znaczenie. Czym zatem jest fracht morski i jaką odgrywa rolę w procesie międzynarodowego transportu towarów? Zapraszamy do lektury.

Fracht jako opłata za transport morski

Fracht oznaczał początkowo opłatę ponoszoną z tytułu transportu towarów drogą morską. Opłata ta nie była ściśle określona – zależała od kilku czynników, m.in. od parametrów fizycznych ładunku. Tendencja ta utrzymała się zresztą do dziś. Podstawową cechą frachtu morskiego jest zatem brak stałej opłaty i indywidualne podejście do każdego zlecenia transportowego. Istnieje możliwość, by wszyscy uczestnicy transportu (np. producenci od których pobrano ładunek) uiścili jednakową opłatę frachtową (na zasadach tzw. freight equalization) bądź była ona uzależniona od odległości na jaką są dostarczane ładunki.

Świadomy transport z zaufanym spedytorem

Rozważając skorzystanie z usługi frachtu morskiego, warto pamiętać o każdym szczególe. Przykładowo, gdy planujemy transport drobnicowy niepełnokontenerowy, powinniśmy upewnić się, czy nie zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą za niewykorzystaną ładowność statku. Trzeba też zadbać o formalności związane z transportem międzynarodowym i transportem drogą morską. Oczywiście usługa frachtu morskiego nie musi kojarzyć się z trudnościami – wręcz przeciwnie. Aby uniknąć nerwowych sytuacji, opłaca się skorzystać z pomocy przedsiębiorstwa spedycyjnego, które zapewni kompleksową pomoc w zakresie obsługi celnej, organizacji przeładunków i magazynowania przesyłek. Najlepsi spedytorzy współpracują z międzynarodowymi armatorami, gwarantując profesjonalne doradztwo i stały monitoring dostaw. Doskonały przykład stanowi firma NET-CARGO, działająca w transporcie morskim od 2005 roku. Zespół NET-CARGO to profesjonaliści, którzy zadbają o bezpieczeństwo ładunku i jego dostarczenie w dogodnych warunkach, na jasnych zasadach.