Na czym polega dekoracja światłem?
21 grudnia 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega dekoracja światłem?

Światło jako dekoracja

Już samo projektowanie i dobieranie rodzaju oraz kształtu punktów świetlnych jest sztuką samą w sobie. W handlu znajdziemy tysiące najróżnorodniejszych propozycji lamp, które mogą dekorować już samym swym wyglądem nasze wnętrza. W niniejszym artykule chcemy się jednak zająć wyłącznie samym światłem, które jako samoistny byt bardzo często stanowi świetną dekoracyjną materię. O wyjątkowym znaczeniu światła w upiększaniu naszego otoczenia nie trzeba pewnie nikogo specjalnie długo przekonywać. W szczególności malarze lub fotograficy, a także oświetleniowcy z branży filmowej wiedzą, jakie znaczenie dla końcowego efektu artystycznego ma właściwe oświetlenie.

Podobne zresztą rzecz ma się ze spektaklami teatralnymi, gdzie liczy się nie tylko słowo i śpiew, lecz także cała oprawa wizualna. Współczesność przyniosła nowe zapotrzebowanie na świetlne dekoracje – mówi nam przedstawiciel firmy Light Sound Vision – Mateusz Poliwoda z Tychów.

Są to wszelkiego rodzaju koncerty, przede wszystkim muzyki rozrywkowej, bale i inne imprezy masowe. Tutaj operowanie światłem wywiera szczególnie wielki wpływ na tworzenie odpowiedniego nastroju i klimatu całej zabawy. Wszyscy widzimy po zmroku, jakimi iluminacjami świetlnymi ozdabiane są nasze miasta.

Sposoby dekorowania światłem

Ponieważ rynek nie znosi pustki, jest zrozumiałe, że w tej sytuacji istnieje duże zapotrzebowanie na fachowców od dekoracyjnego oświetlenia.  Zadaniem tak zwanych oświetleniowców jest już nie tylko zapalanie lamp, lecz i zaprojektowanie całej świetlnej oprawy, mającej podkreślić klimat spektaklu, miejsca lub wydarzenia. Osoby zajmujące się tą branżą dysponują dzisiaj bardzo szeroką gamą ciekawych środków dla osiągnięcia określonych efektów świetlnych. Będą to różnego rodzaju neony, jupitery, lasery, węże świetlne, migające i gasnące światełka, taśmy ledowe, girlandy, kolorowe wirujące tarcze świetlne, a nawet spektakularne hologramy. Współczesna technika daje szerokie możliwości w tej dziedzinie i tylko od kreatywności i wyobraźni oświetleniowców zależy, w jakim stopniu zostaną one wykorzystane.