26 maja 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega decoupage

Decoupage (dekupaż) jest popularną dzięki swojej prostocie techniką zdobienia przedmiotów, w której nawet z prostej rzeczy możemy wyczarować coś wyjątkowego. Swoboda, jaką daje ta metoda, oraz piękny efekt nawet bez specjalnego przygotowania i wprawy – to zadecydowało o rzeszy sympatyków decoupage’u. Na czym polega decoupage i skąd się wziął?

Decoupage kiedyś

Decoupage to technika zdobnicza, dzięki której można nadać nowy wygląd praktycznie każdemu materiałowi. Polega ona na tym, że do odpowiednio przygotowanej powierzchni przykleja się wzór wycięty z papieru lub serwetki, a następnie pokrywa kolejnymi warstwami lakieru w taki sposób, aby dać pozór malunku. Dobrze wykonany wzór jest niewyczuwalny, ponieważ dokładnie wtapia się w lakier.

Choć słowo decoupage pochodzi od francuskiego słowa „decouper” (wycinać), to przyjmuje się, że kolebką tej techniki jest… wschodnia Syberia. Stamtąd trafiła do Chin, które okazały się podatnym gruntem z uwagi na to, że Chińczycy od dawna korzystali z papieru i stworzyli wiele gałęzi sztuki opartej właśnie na tym materiale. Dopiero w XVII wieku wraz z kupcami technika decoupage’u trafiła do Włoch, a stamtąd rozprzestrzeniła się po Europie.

Decoupage dziś

Dziś decoupage można zrobić we własnym domu, wykorzystując materiały, które na ogół już mamy lub ich zdobycie wiąże się z wyjściem do pobliskiego sklepu. Potrzebujemy przedmiotu do ozdabiania, motywów do nałożenia, kleju do decoupage’u lub białka jajka oraz lakieru i farb akrylowych. W roli zdobionego obiektu mogą występować np. przedmioty ceramiczne i drewniane: doniczki, pudełka, ramki na zdjęcia, skrzynki i inne. Motywy zdobnicze wycinamy z serwetek, ozdobnego papieru, gazet lub drukujemy z internetu. Oprócz tego przydadzą się narzędzia: nożyczki, żyletka, nożyk do tapet, chusteczki, gąbki, pędzle.

Do pomalowanego farbą przedmiotu przykładamy fragmenty papieru z ozdobnym wzorem i pokrywamy klejem, a następnie lakierujemy… i znów lakierujemy… i znów lakierujemy – aż wzór wyda się idealnie stopiony z powierzchnią przedmiotu. Jest dość proste, a efekt jest cudny! W ten sposób możemy nadać nudnym przedmiotom niepowtarzalnego wyglądu. Wykonywanie decoupage’u to świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu, a także doskonały pomysł na prezent od serca. Wszystko co niezbędne kupisz na www.swiatmargo.pl.