24 marca 2017

Kategoria:
Inne

Na czym polega cięcie wodą?

Technologia cięcia wodą to świetna alternatywa dla procesów wykorzystujących lasery, plazmę czy wypalarki drutowe. WaterJet doskonale radzi sobie z cięciem najróżniejszych materiałów, od gumy, przez szkło, po kamień naturalny i stal. Jak to możliwe?

W technologii WaterJet do cięcia wykorzystuje się strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy HTM Water Jet. Strumień o ciśnieniu dochodzącym nawet 4 tys. atmosfer bez trudu i szybko radzi sobie z obróbką materiałów dochodzących nawet 250 mm grubości.

Jak działa maszyna do cięcia wodą?

Strumień wody sprężany jest do bardzo wysokiego ciśnienia za pomocą pompy. Następnie woda przekazywana jest do głowicy tnącej. W głowicy urządzenia WaterJet zamontowana jest niewielka kryza z kamienia szlachetnego. To właśnie tutaj zachodzi przemiana energii potencjalnej w kinetyczną, skutkiem czego strumień osiąga prędkość naddźwiękową.

Sterowana komputerowo głowica tnąca WaterJet kieruje strumień na przedmiot umieszczony na stole roboczym. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii CNC, obrabiarka jest w stanie wykonać precyzyjne cięcia nawet jeśli zaprogramowany wzór osiąga wysoki stopień komplikacji.

Cięcie czystą wodą i abrazyjne

Cięcie wodą bez żadnych domieszek wykorzystuje się przy obróbce miękkich materiałów, czyli przede wszystkim gumy i innych tworzyw sztucznych. Do cięcia elementów kamiennych, stalowych i wykonanych z innych bardzo twardych materiałów, stosuje się cięcie abrazyjne.

W abrazyjnym cięciu wodą strumień wzbogacony jest specjalnym materiałem ściernym. Garnet, służący za ścierniwo w technologii WaterJet, wyglądem przypomina piasek, jest jednak twardszy. Obecność ścierniwa znacznie podnosi wydajność cięcia, nie wpływa jednak ujemnie na jakość krawędzi obrabianych przedmiotów.

Zalety cięcia wodą

Najważniejszą zaletą cięcia wodą jest właśnie wysoka jakość krawędzi. Ponieważ obróbka WaterJet nie wymaga oddziaływania na materiał wysoką temperaturą (max.35oC), nie zachodzi ryzyko powstawania przebarwień czy pękania materiału przy krawędziach, które nie wymagają już dodatkowej obróbki wykańczającej – są idealnie gładkie.

Cięcie wodą jest bezpieczne nie tylko dla przedmiotów poddawanych obróbce, ale też dla środowiska. WaterJet jest nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych, dzięki czemu jest uznawany za technologię ekologicznie czystą.