mop przemysłowy
13 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Czym kierować się przy zakupie mopa przemysłowego?

Mop to sprzęt niezbędny do utrzymania podłóg w czystości – jest on szczególnie przydatny w obiektach użytkowanych przez wiele osób, gdzie nosi się najwięcej zanieczyszczeń, a jednocześnie czystość jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem na rynku są tak zwane mopy przemysłowe, które charakteryzują się większą, niż w przypadku mopów domowych, trwałością. Co warto wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

Rodzaj materiału

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze mopa, jest rodzaj włókien użytych w jego produkcji. Dlaczego jest to tak istotne?

– Poszczególne typy materiałów różnią się między sobą, jeśli chodzi o chłonność – wyjaśnia przedstawiciel firmy Linea TradeTo ma bardzo duże znaczenie dla wydajności czyszczenia. Wystarczy wyobrazić sobie, że musimy przy pomocy mopa usunąć z podłogi mokra plamę – im bardziej chłonne są jego włókna, tym szybciej i sprawniej poradzimy sobie z tym zadaniem. Ponadto chłonne włókna mogą przechowywać więcej wody używanej do zmywania podłogi, dzięki czemu mop nie wymaga tak częstego zwilżania, jak w przypadku włókien o mniejszej chłonności.

Generalnie największą chłonność wykazują mopy wytwarzane z bawełny – są one również cięższe.w

Kształt mopa

Dostępne na rynku mopy różnią się między sobą kształtem – najpowszechniej stosowane są te składające się z połączonych ze sobą sznurków i pasków. Alternatywnym rozwiązaniem są mopy o kształcie przylegającej płasko do podłoża stopy. Na czym polega praktyczna różnica między nimi? Mopy sznurowe i paskowe, poza tym, że zwilżając powierzchnię i chłoną ciekłe zanieczyszczenia, mogą również służyć do zbierania z podłogi zanieczyszczeń takich jak kurz czy pył. Mopy o kształcie stopy przeznaczone sa przede wszystkim do zmywania podłogi – zazwyczaj mają one dość pokaźne rozmiary, dlatego ciężko nimi manewrować w celu usunięcia bardziej opornych zanieczyszczeń.

Waga i wielkość mopa

Średnia waga mopa to od około 300 do około 500 gramów. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ nasączony wodą mop będzie ważył dużo więcej, co powoduje, że umycie nim podłóg w dużym obiekcie może okazać się ciężką fizyczną pracą. Przy wyborze mopa należy więc wziąć możliwości fizycznej osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości.

Kij i stelaż

Sam mop przemysłowy to nie wszystko – do jego obsługi będzie potrzebny odpowiedni kij, a w przypadków mopów płaskich również stelaż. Ich wybór ma duże znaczenie dla wygody pracy oraz jej wydajności. Optymalnym rozwiązaniem są kije z regulacją długości oraz stelaże, które można łatwo złożyć w celu zwilżenia mopa.