6 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Czym jest kamień murowy i do czego służy?

Kamień murowy nie jest gatunkiem kamienia, więc jako taki nie posiada żadnych szczególnych właściwości. Wyróżnia go funkcja. Ale ponieważ jest to materiał znajdujący szerokie zastosowanie w pracach budowlanych i wykończeniowych, a także wykorzystywany w celach dekoracyjnych – musi być to kamień cechujący się zarówno wysoką trwałością, jak i estetyką. Dlatego też kamieniem murowym najczęściej bywa granit.

Wytrzymałość

Jest on całkowicie mrozoodporny i niskonasiąkliwy, charakteryzuje się też dużą odpornością na ścieranie i działalność warunków atmosferycznych, może zatem przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie. – To wszystko sprawia, że właśnie granit idealnie nadaje się na kamień murowy – mówi ekspert z produkującej również kostkę granitową firmy Grabinex.

Profesjonalne zastosowanie

O tym, że to surowiec najlepszy z możliwych, świadczy wykorzystanie go w budowlach inżynieryjnych, takich jak choćby mury oporowe, wzmacniające skarpy i brzegi rzek. Służy także często do regulacji tych ostatnich, znajduje też zastosowanie w dekoracyjnym wykończeniu filarów mostowych. Budowli hydrotechnicznych postawionych przy użyciu granitowego kamienia murowego nie imają się uszkodzenia mechaniczne, czynniki pogodowe ani wysoki stan wód. Dzięki temu budowle te są trwałe i bezpieczne, a częstotliwość kontroli i przeprowadzania napraw bieżących przez służby techniczne może zostać ograniczona.

Prywatny użytek

Z podobnych względów granit doceniają także inwestorzy indywidualni. Jako kamień murowy może on służyć do stworzenia fundamentów budynku, wykończenia jego cokołów i licowania ścian. Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest budowa wysoce estetycznych murów grodzących posesje, coraz częściej spotyka się jednak też wykorzystujące kamień murowy elementy małej architektury ogrodowej.

Rodzaje kamienia murowego

Materiał ten można pozyskać w postaci płytek, bloczków lub tzw. buców o różnych rozmiarach i poddanych różnym procesom obróbki. Kamień surowo łupany cechuje się tym, że wszystkie powierzchnie mają fakturę surowego kamienia. „Łupanka” z kolei, czyli efekt obróbki surowo-ciętej, zachowuje tę fakturę na przedniej i tylnej powierzchni, kamień jednak ma obwód cięty, co ułatwia precyzyjne układanie. Istnieje też wersja boniowana: podobna, jednak wyróżniająca się charakterystycznym wybrzuszeniem powierzchni.