kancelaria notarialna
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Czym jest taksa notarialna?

Notariusz za wystawienie odpowiednich dokumentów pobiera opłatę w postaci taksy notarialnej. Warto pamiętać, że jej maksymalna wysokość jest dokładnie określona przez obowiązujące w kraju przepisy. Przed podpisaniem wszelkich aktów warto wcześniej ustalić szczegóły opłat związanych z przygotowaniem dokumentów, jak również samą wysokość taksy – w ten sposób można uniknąć zaskoczenia.

Koszty związane z pracą notariusza – podstawowe informacje

Taksą notarialną określa się wynagrodzenie, jakie pobiera notariusz za wykonaną przez niego pracę. Warto pamiętać, że maksymalny koszt w tym przypadku jest określony przez polskie prawo. Jednak sama wysokość taksy notarialnej uzależniona jest od konkretnego przypadku, nad którym pracuje urzędnik. Warto negocjować ten koszt ze specjalistą – w ten sposób można uzyskać niższą cenę usługi niż ta maksymalna. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku specjalista uwzględni:

  • czas poświęcony na przygotowanie dokumentów,
  • stopień skomplikowania sprawy.

– Do taksy notarialnej należy doliczyć również podatek VAT, którego wysokość wynosi 23%. Jest zatem bardzo ważne, aby podczas ustaleń z notariuszem dokładnie określić, czy uzgodniona stawka jest kwotą netto, czy też brutto. Należności do zapłaty uzależnione są przede wszystkim od wartości wykonywanych czynności i mogą być różne – wyjaśnia specjalista z firmy Kancelaria Notarialna Agata Rabczuk – Agnieszka Raczek S.C..

Negocjowanie taksy notarialnej – czy to możliwe?

Jeżeli przed wizytą u notariusza nie zostaną podjęte rozmowy dotyczące obniżenia taksy notarialnej, klientowi przyjdzie prawdopodobnie zapłacić maksymalną kwotę. Rozmowy o negocjowaniu stawki warto rozpocząć po otrzymaniu szkicu dokumentów. Projekt aktu notarialnego dla klienta przeważnie jest wysyłany wcześniej, aby miał on możliwość zapoznania się z treścią. Może on zawierać między innymi informacje dotyczące pobieranej przez notariusza stawki i innych opłat. Warto również sprawdzić oferty kilku biur notarialnych i wybrać tę, która jest najkorzystniejsza.

Jakich spraw dotyczy taksa notarialna?

Taksa notarialna najczęściej wiąże się z przypadkami, kiedy zawierane są umowy dotyczące zakupu nieruchomości. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku oprócz tej należności dochodzą także inne koszty. Nie należy mylić ich z wynagrodzeniem dla notariusza. Do podstawowych opłat, na które należy się przygotować, zalicza się między innymi podatek od czynności cywilno-prawnych, czy opłaty sądowe. Chociaż nie jest to wynagrodzenie dla specjalisty, to jest ono pobierane przy akcie notarialnym i wpłacane w imieniu klienta. Dodatkowe opłaty nie podlegają negocjacji.

Wybierając notariusza, nie należy sugerować się wyłącznie ceną usług. W przypadku ważnych dokumentów liczy się przede wszystkim profesjonalizm i doświadczenie. Warto postawić na biuro notarialne, które oprócz załatwienia wszelkich formalności będzie w stanie wyjaśnić wszelkie aspekty prawne, które dla klienta mogą być niezrozumiałe.