21 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Czym jest i jak działa system Master Key?

Prowadzisz firmę. Niemal każdego dnia nie rozstajesz się z wielkim pękiem kluczy i szukasz wśród nich tego jedynego, który pozwoli Ci się dostać do konkretnego pomieszczenia. Próbowałeś już wszystkiego, aby uporządkować klucze – kolorowe nakładki, plastikowe identyfikatory, kilka breloków. Jeśli ten problem dotyczy właśnie Ciebie, pomyśl o systemie Master Key umożliwiającym otwieranie wszystkich drzwi za pomocą jednego klucza. Niemożliwe? Nic bardziej mylnego!

System Master Key to potęgi klucz!

System Master Key jest wspólnym osiągnięciem wielu inżynierów. W języku polskim mówi się o systemie klucza generalnego. Sprawdzi się on szczególnie w dużych instytucjach takich jak szkoła, szpital, hotel czy bank. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w taki system wyposażyć na przykład dom jednorodzinny wraz z otoczeniem. Zastanów się, ile zamków codziennie otwierasz – zapewne jest ich co najmniej kilka! Wychodzisz rano do pracy czy sklepu. Najpierw przekręcasz klucz w drzwiach zewnętrznych, a następnie ten w furtce. W ciągu dnia kolejnym kluczem otwierasz garaż, aby wsiąść do samochodu. Wieczorem zauważasz, że nie zabraknie drzewa do kominka, więc bierzesz klucz i maszerujesz do wypełnionej drewnem komórki znajdującej się tuż przy domu. System Master Key umożliwi Ci otwieranie tych wszystkich zamków jednym kluczem.

Jak to działa?

System Master Key składa się z kilku (a czasem nawet kilkuset!) elementów. W obrębie posesji mieszkalnej wystarczą odpowiednia wkładka oraz klucze – zarówno te dla domowników, jak i klucz generalny, za pomocą którego zaprogramujesz cały układ dostępu. Jak to zrobić? Upraszczając: trzeba pobrać na telefon właściwą aplikację, dodać klucze do systemu według instrukcji, przypisać je do liczby wkładek i wybrać ustawienia dla poszczególnych elementów.

A teraz wyobraź sobie, że masz przed sobą dwoje zamkniętych drzwi i dwa klucze, które wyglądają tak samo. Wkładasz jeden klucz kolejno w oba zamki i bez problemu je przekręcasz. Sięgasz po drugi klucz, powtarzasz czynności. Niemniej jednak udaje Ci się otworzyć tylko jedne drzwi. Dlaczego? Właśnie takie uprawnienia nadałeś poszczególnym kluczom, a więc wszystko działa!

Poziomy dostępu

System Master Key pozwala sprawnie zarządzać dużymi przedsiębiorstwami. Dyrektorowi organizacji można przydzielić nieograniczony dostęp do wszystkich pomieszczeń, a pracownikom –  swobodny dostęp na przykład tylko do poszczególnych biur. Kurier zaś może skorzystać z klucza podrzędnego, który odblokuje magazyn przeznaczony do składowania paczek. Co więcej, klucze da się zaprogramować w taki sposób, aby pasowały także do szaf czy okiennych klamek. Jeśli chodzi o kompleksowe wdrożenie systemu, warto postawić na profesjonalistów z doświadczeniem – mówi przedstawiciel firmy Dom Polska specjalizującej się w przemysłowych, mechanicznych oraz elektronicznych systemach zamykających i zabezpieczających.

Co więcej, jeden klucz generalny może służyć do otworzenia wszystkich wyjść ewakuacyjnych. Dzięki temu potencjalna ewakuacja pracowników galerii handlowej czy biurowego drapacza chmur może przebiec naprawdę szybko. Obawiasz się, że zgubienie takiego klucza przysporzy wielu kłopotów? Uspokajamy: w przypadku elektromechanicznego systemu można usunąć klucz albo odebrać dotychczasowe uprawnienia. A co jeśli niepowołana osoba skopiuje klucz? Nie ma takiej możliwości – należy okazać kartę bezpieczeństwa. Konkluzja jest jedna: system Master Key to rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale i zapewniające bezpieczeństwo!