4 marca 2021

Kategoria:
Inne

Czym jest chromowane tworzyw sztucznych?

Chromowanie tworzyw sztucznych polega na pokryciu ich specjalną wielowarstwową powłoką. Czynność ta przede wszystkim zwiększa odporność wyrobów na uszkodzenia powstałe pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Niewątpliwym plusem i „efektem ubocznym” jest poprawienie wyglądu wyrobu – prezentuje się on wyjątkowo estetycznie. Usługa ta cieszy się popularnością w wielu branżach. Na czym polega i co warto o niej wiedzieć?

Chromowanie tworzyw sztucznych – charakterystyka

Chromowanie, zwane również galwanizacją tworzyw sztucznych, to usługa pozwalająca podnieść walory estetyczne i funkcjonalne materiałów. Dzięki nałożeniu na nie wielowarstwowej powłoki stają się twardsze i bardziej odporne na zarysowania.

Ponadto są mniej wrażliwe nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też te wywołane substancjami chemicznymi, kwasami czy zasadami – wyjaśnia ekspert z firmy Galwanizer Sp. z o.o. 

Poddane tego rodzaju obróbce tworzywa są także odporne na korozję i ciepło.

Galwanizacja sprawia również, że wyrób prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Można wręcz powiedzieć, że staje się elementem dekoracyjnym. Wynika to z faktu, iż wykorzystana powłoka metaliczna może być wykonana przy użyciu miedzi, niklu czy też chromu. Jako ciekawostkę warto dodać, że proces ten zmniejsza masę tworzyw sztucznych – mogą się one stać nawet kilka razy lżejsze niż metal.

Zalety chromowania tworzyw sztucznych

Chromowanie tworzyw sztucznych to usługa, która pozwala osiągnąć wiele korzyści. Z tego też względu cieszy się ogromną popularnością w wielu branżach, m.in. AGD, RTV czy automotive. Wynika to m.in. z faktu, że galwanizowane tworzywa sztuczne mają mniejszą masę. Są one nawet:

  • 3 razy lżejsze niż aluminium,
  • 7 razy lżejsze niż stal,
  • 9 razy lżejsze niż mosiądz i miedź.

Wspomniano już, że materiały poddane galwanizacji są odporne na korozję. Zaleta ta jest spowodowana brakiem powstania ogniw elektrochemicznych między powłoką i podłożem. Właściwości te sprawiają, że chromowanie tworzyw sztucznych wykonuje się na klamkach, bateriach łazienkowych, lampach czy elementach ozdobnych i wielu innych. Może być ono również realizowane na potrzeby motoryzacji. Wówczas stosuje się je do powlekania korpusów lamp czy elementów ozdobnych. Sprawdzi się też w przemyśle meblowym. W tym ostatnim obejmuje głównie zabezpieczanie okuć, listew czy klamek.

Aby jednak osiągnięte efekty były właściwe, konieczne jest przestrzeganie wielu zasad. Jedna z ważniejszych dotyczy wyprasek – muszą być one pozbawione nawet najmniejszych uszkodzeń, rys czy zmatowień. Dodatkowo konieczne jest zastosowanie form wytryskowych ze stali chromowanej.