17 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Czym jest druk UV i jakie daje możliwości?

Druk cyfrowy UV to nowoczesna metoda uwieczniania drukowanego obrazu na powierzchni produktów. Gwarantuje precyzyjne, fotograficzne odwzorowanie projektu. Tusz na wykonanym nadruku jest utwardzany w procesie promieniowania UV. Dzięki temu, zyskuje wartość użytkową jakiej nie są w stanie zagwarantować inne, nawet bardzo zaawansowane techniki drukarskie. Co świadczy o wyjątkowości tej metody wydruku?

Odporność na warunki atmosferyczne

Druk UV jest odporny na najbardziej wymagające warunki atmosferyczne. Nie ulega degradacji pod wpływem wody i niskich temperatur, a także nie blaknie przy długotrwałym działaniu promieni słońca. Z tego względu, technikę UV można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Trwałość wydruku zależy głównie od typu zastosowanego podłoża, umiejscowienia i czasu ekspozycji na promieniowanie UV. Umownie przyjmuje się, że druk zabezpieczony laminatem może przetrwać w dobrym stanie przez nawet 10 lat.

Możliwość druku bielą

Spore udogodnienie stanowi opcja druku białym atramentem.

Dzięki niej, otrzymujemy możliwość wykonania pełnego lub częściowo białego nadruku na dowolnym, także przezroczystym podłożu – np. szkle, plexi czy folii. Uzyskaną białą warstwę da się pokryć drukiem pełnokolorowym, a nawet uzyskać efekt druku dwustronnego – kolor, biel, kolor – przy drukowaniu po tylko jednej stronie materiału – relacjonuje przedstawiciel FUJIFILM Sericol, światowego lidera w zakresie produkcji i sprzedaży specjalistycznych farb drukarskich do technologii sitodruku, druku cyfrowego i fleksografii.

Uniwersalność zastosowań

Wielkoformatowe, pełnokolorowe drukowanie UV zdaje egzamin na sztywnych i elastycznych materiałach – o dowolnym tle i fakturze, z podłożami bezbarwnymi i lustrzanymi. Może być to m.in. szkło, tworzywa sztuczne, skóra, drewno, a nawet metal. Uniwersalność wydruku sprawia, że znajduje on zastosowanie przy realizacjach komercyjnych (reklama tradycyjna) oraz zleceniach nietypowych – np. aranżacji wnętrz, znakowaniu i nawigacji obiektów wielkopowierzchniowych czy pokrywaniu drukiem poszczególnych przedmiotów (drzwi, płyt meblowych, paneli podłogowych itp.).

Walory ekologiczne

Coraz większy nacisk przy ocenie jakości wydruku jest stawiany na ekologię. I w tym aspekcie druk UV ma wiele do zaoferowania. W chwili obecnej jest to jedna z najbardziej przyjaznych środowisku technik drukarskich. Atramenty UV przyjmują formę proekologicznych farb bezrozpuszczalnikowych. Nie wydzielają szkodliwych oparów, w związku z czym można je przetrzymywać we wnętrzach pomieszczeń. Czy przyszłość będzie należała do druku UV? Czas pokaże. Opisane zalety przemawiają na jego korzyść, choć konkurencyjne rozwiązania też mają wiele do zaoferowania. To dobra wiadomość dla wszystkich, którym zależy na rozwoju bezpiecznych i dobrych jakościowo metod druku.