6 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Czym dokładnie zajmują się kancelarie adwokackie?

Choć praca adwokata kojarzy się głównie z przykrymi wydarzeniami i postępowaniami prowadzonymi przed sądem, warto wiedzieć, że kancelaria adwokacka zajmuje się nie tylko obroną oskarżonych czy sprawami rozwodowymi. Można się do niej udać z praktycznie każdym problemem, który choćby lekko zahacza o kwestie prawne. Czym dokładnie zajmują się kancelaria adwokacka? Sprawdź, co może zrobić dla Ciebie!

Adwokat – czym się zajmuje, jak wygląda jego praca?

Obraz adwokata, który widzimy w filmach fabularnych i paradokumentach, znacznie odbiega od rzeczywistości. W prawdziwym życiu sprawy sądowe, podczas których obrońca wygłasza płomienne przemowy, to zaledwie niewielki wycinek ogółu pracy.

Prawda jest taka, że większość czasu adwokat spędza w swojej kancelarii, gdzie gromadzi, opracowuje i tworzy dokumentację – wyjaśnia przedstawiciel Kancelarii Adwokackiej Roman Gładysz. – To pochłania większość czasu. Użycie tej dokumentacji np. w sprawie rozwodowej to kropka nad i, przypieczętowanie wielu godzin żmudnej pracy biurowej.

Prowadzenie spraw karnych, rodzinnych czy spadkowych to również nie wszystko. Adwokat nie zajmuje się wyłącznie reprezentowaniem klientów przed sądem. W zakresie jego usług znajduje się także świadczenie porad prawnych, interpretowanie przepisów i dokumentów. Niektóre kancelarie świadczą doradztwo prawne nieodpłatnie, niosąc pomoc obywatelom, którzy inaczej nie mogliby sobie pozwolić na rzetelną obsługę prawną.

Kancelaria adwokacka – dla osób prywatnych i firm

W zakres usług kancelarii adwokackiej wchodzi zarówno pomoc osobom prywatnym, jak i przedsiębiorstwom. Osoba indywidualna może się zwrócić do adwokata, jeśli potrzebuje reprezentowania przed sądem, stworzenia jakiegoś dokumentu, zasięgnięcia opinii czy zinterpretowania przepisu, pomocy przy podziale majątku, odzyskaniu należności czy w sporze pozasądowym. Warto wiedzieć, że kompetencje adwokata pokrywają się w dużej mierze z kompetencjami radcy prawnego, więc zarówno jeden, jak i drugi może nam rzetelnie pomóc niezależnie od tego, czego potrzebujemy.

Wiele kancelarii adwokackich świadczy także usługi prawne dla firm, wspierając je w codziennej działalności. Ponieważ przedsiębiorstwa muszą funkcjonować ściśle według przepisów prawa, a ich łamanie, choćby nieświadome, może nieść poważne konsekwencje, możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia prawnika jest nie do przecenienia. Na potrzeby przedsiębiorstwa kancelaria adwokacka przygotowuje pisma, umowy, kontrakty z pracownikami i kontrahentami, sprawdza dokumentację otrzymaną od podmiotów współpracujących, dba o to, aby wszelkie umowy były nie tylko zgodne z literą prawa, ale też korzystne dla firmy.