18 stycznia 2022

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzuje się termofolia do uszlachetniania druku?

Termofolia do uszlachetniania druku ma służyć zwiększeniu walorów estetycznych, jak i fizycznych drukowanych materiałów. Z reguły pokrywa się nią wyroby papiernicze. Foliowanie druku może odbywać się na gorąco, mokro lub techniką mieszaną. W pierwszym przypadku stosuje się klej poddawany wysokiej temperaturze, w drugim specjalne urządzenie do scalania folii. Czym wyróżnia się termofolia do uszlachetniania druku?

Folie do uszlachetniania druku – po co się je stosuje?

Druk, który poddany jest uszlachetnianiu, wygląda bardziej estetycznie, a do tego jest odporny na szkodliwe czynniki zewnętrzne i wolniej się zużywa. To dlatego folie przydają się w przypadku okładek do książek, czasopism, broszur czy opakowań różnego rodzaju.

W zależności od wybranego rodzaju takie folie mogą dodatkowo nasycać kolorystycznie wybrany druk. Niezwykle popularne, zwłaszcza w przypadku projektów wydawniczych, jest nadawanie literom złotych lub srebrnych zdobień. Folie mogą też nadawać estetyki poprzez wykończenie matowe lub błyszczące.

Firmą, która oferuje produkty wysokiej jakości do laminowania druków to  APOSTROF POLIGRAFIA. Warto skorzystać z produktów, które oferuje ta firma, ponieważ ma ona bardzo duże doświadczenie w sprzedaży materiałów poligraficznych, w tym folii do uszlachetniania druku, dobrze zna ich właściwości i wykorzystanie.

Termofolie – do czego służą?

Termofolie służą do laminacji termicznej druków. Posiadają powierzchnię wytłaczaną z żywicy, która topi się w niskich temperaturach. Umożliwia to laminowanie folii na wyrobach papierniczych pod wpływem ciepła oraz ciśnienia. Takie wyroby stosuje się z użyciem specjalnych maszyn do laminowania termicznego. Jedną z ważnych zalet tego produktu jest przede wszystkim jego antystatyczność.

Można wyróżnić następujące rodzaje termofolii:

  • termofolia błyszcząca – dobrze sprawuje się w powiązaniu z kartonem i papierem. Powierzchnia staje się przeźroczysta, ale zyskuje blask,
  • termofolia matowa – błysk wynosi w tym przypadku tylko 10%,
  • termofolia soft – miękka w dotyku. Nie tylko pokrywa druk, ale także dostarcza wrażeń dotykowych,
  • termofolia Antiscuff – nadaje wyrobom trwałości,
  • termofolia Digital – w wersji matowej i błyszczącej, służy do laminowania druków cyfrowych,
  • termofolia strukturalna – imituje różne powierzchnie (np. płótno, garbowana skóra czy szczotkowane aluminium),
  • termofolia metalizowana – służy do opakowań w branży kosmetycznej czy monopolowej.

Chcąc użyć termofolii do laminowania druków, warto zastanowić się nad ofertą doświadczonej firmy. Tylko wtedy wyroby papiernicze będą wyglądały estetycznie.