śrutowanie
18 lipca 2022

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzuje się technologia śrutowania wirnikowego?

Czyszczenie powierzchni poprzez śrutowanie jest jednym z ważniejszych etapów obróbki elementów stalowych. Pozwala na przygotowanie materiałów do dalszych procesów. Najczęściej jest to zabezpieczanie antykorozyjne poprzez malowanie lub laminowanie. W specjalistycznych warsztatach i zakładach przemysłowych stosuje się różnego typu śrutownice. Dowiedz się, czym charakteryzuje się technologia śrutowania wirnikowego.

Czym jest śrutowanie?

Śrutowanie jest popularną metodą obróbki elementów stalowych. Wykonuje się je w specjalnych urządzaniach zwanych śrutownicami. Są to kabiny lub komory śrutownicze, w których czyści się powierzchnie metalowe za pomocą materiałów ściernych, takich jak śrut staliwny, piasek, kordur, rozdrobnione szkło, garnet i wiele innych. Materiał ścierny pracuje w układzie zamkniętym. Nie powoduje to jego utraty, co pozwala na ograniczanie strat i minimalizowanie kosztów. Celem śrutownia jest uzyskanie powierzchni optymalnie przygotowanej do dalszych procesów. Obróbka ta umożliwia:

  • czyszczenie powierzchni,
  • usuwane starych powłok malarskich,
  • usuwanie rdzy i zanieczyszczeń,
  • usuwanie skutków poprzednich obróbek,
  • ujednolicenie powierzchnie,
  • nadawanie właściwej chropowatości, koniecznej do malowania lub laminowania.

Jak są zbudowane i jak działają śrutownice wirnikowe?

Śrutowanie i piaskowanie zalicza się do obróbki strumieniowo-ściernej. Oznacza to, że powierzchnie stalowe czyszczone są materiałem ściernym wyrzucanym przez specjalne dysze przez sprężone pod dużym ciśnieniem powietrze. Wyjątek stanowią śrutownice wirnikowe, w którym strumień ścierniwa wytwarzany jest przez siłę ośrodkową turbiny, zwaną także kołem rzutowym. Śrutowanie wirnikowe zapewnia równomierne doprowadzanie ścierniwa do wirnika. Dzięki temu uzyskuje się wysoką i równomierną wydajność przy dużych odległościach od powierzchni detalu.  Wszystkie parametry i typy śrutownic można poznać, odwiedzając stronę internetową dystrybutora śrutownic Auer z Warszawy.

Różne typu śrutownic wirnikowych

Wśród śrutownic wirnikowych wyróżnić można kilka rodzajów urządzeń, zróżnicowanych głównie pod względem sposobu podawania detali do obróbki śrutowej. Dostępne są śrutownice wirnikowe zawieszkowe, przeznaczone są do obróbki materiałów na specjalnych obrotowych zawieszkach, w których detal obracany jest i czyszczony ze wszystkich stron. Innym typem są śrutownice wsadowo-nieckowe, gdzie detale umieszcza się w ruchomych nieckach. Kolejnym rodzajem urządzeń wirnikowych są śrutownice przelotowe wyposażone w stożkowy, rolkowy lub siatkowy podajnik do transportu detali do komory roboczej.