15 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzuje się siatka leśna?

Właściciele działek budowlanych, inwestycyjnych, rekreacyjnych i terenów o innym przeznaczeniu na różnych etapach działalności poszukują odpowiednich sposobów na fizyczne odgrodzenie swojej przestrzeni. Czasem wystarczy sięgnąć po bardzo proste i tanie rozwiązanie. Takim rozwiązaniem może być siatka leśna. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej konkretnym materiałom z tej kategorii.

Siatka leśna jako gotowy materiał do wykonania prostego ogrodzenia

Różni producenci mogą mieć w swoich ofertach różne produkty nazywane siatkami leśnymi, dlatego od razu postanowiliśmy przyjrzeć się konkretnemu rozwiązaniu: siatkom leśnym firmy Big-Stal z Rzeczycy. Siatki leśne tego producenta to siatki o układzie kratownicy z cienkiego drutu ocynkowanego o charakterystycznym układzie: im bliżej ku dołowi, tym mniejsze są odstępy między poziomo ułożonymi drutami. Co daje nam taki układ? Do pewnej wysokości siatka jest gęstsza, jednak w odniesieniu do pełnej konstrukcji, wykorzystujemy mniej materiału niż w tradycyjnej siatce ogrodzeniowej. Siatka leśna jest więc tańsza, przy czym jej druty, które pozornie wyglądają na bardzo delikatne, są wytrzymałe. Najpopularniejsze siatki producenta z Rzeczycy  mają wysokość 1600 mm i 23 druty poziome, przy czym zamówić można także siatki leśne o wysokości od 1200 do 2000 mm.

Zastosowanie siatki leśnej i sposób montażu

Siatka leśna ze względu na swoją charakterystykę, niską cenę i łatwy montaż jest stosowana w wielu miejscach do różnych zastosowań. Z siatki leśnej można wykonać na przykład ogrodzenie tymczasowe działki budowlanej, placu budowy, terenu, na którym odbywają się inne roboty. Siatki leśne wykorzystywane są również w szkółkach leśnych, sadach i na innych terenach uprawnych, celem zabezpieczenia przed zwierzętami. Ogrodzenia z siatki leśnej wykonywane są także na różnych terenach, by odgrodzić miejsca występowania zagrożonych gatunków roślin. Możemy je spotkać również przy autostradach i drogach krajowych, gdzie stanowią ochronę przed nagłym wtargnięciem na jezdnię np. dzików, czy saren, które często przemieszczają się w większych grupach. Siatki leśne mogą być montowane na zarówno na słupach metalowych, jak i drewnianych, przy czym drugie rozwiązanie zalecane jest przy wykonywaniu ogrodzenia docelowo tymczasowego. Montaż siatki leśnej jest prosty: najważniejszym punktem jest po prostu precyzyjne naciągnięcie siatki i odpowiednie mocowanie do słupów. Do słupów metalowych mocowanie wykonuje się przy użyciu drutu, do słupów drewnianych wystarczą gwoździe.