wykladzina-z-linoleum
12 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzują się wykładziny z linoleum?

Układanie wykładzin z linoleum może być ostatnim etapem prac, jakie wykonujemy w trakcie wykańczania domu. Dlaczego właśnie linoleum? Nie każdy wie, jak wiele zalet ma ten rodzaj materiału. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzuje się linoleum i dlaczego warto wybrać ten rodzaj materiału. Chcesz cieszyć się ładną posadzką w swoim domu? Zaraz przekonasz się, jakie są atuty tego tworzywa.

Linoleum – podstawowe informacje

Linoleum jest materiałem naturalnym, co oznacza, że wszystkie jego składniki są przyjazne dla środowiska. Linoleum stosuje się już od ponad 100 lat, a teraz znowu wraca do łask. Jego warstwa nośna jest wykonana z tkaniny jutowej, którą zatapia w elastycznej masie, złożonej z mieszanki olejów, mączek roślinnych oraz żywic i barwników. W celu wzmocnienia warstwy zewnętrznej, zabezpiecza się ją woskiem. Dzięki temu wykładzina z linoleum może nam służyć nawet przez 20-30 lat i dłużej.

Zalety wykładziny z linoleum

Dlaczego to właśnie wykładzina z linoleum powinna leżeć na naszej podłodze? Z tym materiałem wiąże się wiele zalet. Linoleum jest:

  • ciepłe,
  • elastyczne,
  • sprężyste,
  • antypoślizgowe – nawet, kiedy jest wilgotne, trudno się na nim przewrócić. Ale – nie jest odporne na wilgoć! Dlatego nie decydujmy się na wykładzinę z linoleum w łazience albo w kuchni,
  • odporne na zabrudzenia i łatwe do utrzymania w czystości, dlatego świetnie sprawdzi się w domach osób cierpiących na astmę,
  • anty- i bakteriostatyczne,
  • wytrzymałe,
  • z upływem lat staje się coraz trwalsze, dlatego może służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Nakładanie wykładziny z linoleum

Robienie podłogi z linoleum wcale nie jest prostym zadaniem. Najpierw należy zadbać o podkład. Musi być idealnie gładki, pozbawiony wybrzuszeń, uskoków i pęknięć. Szerokość rolki powinna być dopasowana do szerokości pomieszczenia. Trzeba też zaopatrzyć się w profesjonalne zgrzewarki, ponieważ sztukowanie domowym sposobem nie wygląda estetycznie. Lepiej jest od razu zrobić wszystko dobrze, niż później denerwować się, że nasz salon czy sypialnia nie wyglądają idealnie.

Jak pielęgnować linoleum?

W jaki sposób pielęgnować linoleum? Zapytaliśmy o to naszego eksperta z firmy ABC PODŁOGI ze Szczecina:

Linoleum wchłania wodę, dlatego unikajmy długiego mycia podłogi mopem. Wystarczy rozprawić się z zanieczyszczeniami, a następnie przetrzeć całą podłogę suchą szmatką. Nie bagatelizujmy tej części pielęgnacji, jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się posadzką. Linoleum jest trwałe, ale nie można go zamaczać. Ponadto, raz na dwa lata wymaga czyszczenia terpentyną.