5 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzują się rusztowania fasadowe?

Rusztowanie to typowy element krajobrazu placu budowy. Te proste, tymczasowe konstrukcje zapewniają pracownikom budowlanym dostęp do wysoko położonych partii stawianego budynku, umożliwiając tym samym wykonywanie różnego rodzaju prac budowlanych i wykończeniowych. Posiadają one również szereg innych cech, które stawiają je ponad innymi rozwiązaniami, takimi jak drabiny czy uprzęże linowe.

Prosta konstrukcja

Rusztowania fasadowe to konstrukcje dość proste, składające się z kilku podstawowych rodzajów elementów takich jak ramy, podesty, poręcze i stężenia, a także elementów łączących. Dzięki temu doświadczona ekipa jest w stanie postawić rusztowanie w bardzo krótkim czasie.

Należy jednak pamiętać, że choć konstrukcja rusztowania nie jest skomplikowana, to do jego zbudowania konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, które zdobywa się podczas specjalistycznego szkolenia – mówi specjalista firmy Euro-RusztowaniaPonadto podczas budowania rusztowania należy bardzo ściśle stosować się do zaleceń producenta oraz ewentualnego projektu. Prostota konstrukcji powoduje również, że rusztowania są łatwe w magazynowaniu oraz konserwacji.

Lekkość połączona z wytrzymałością

Rusztowania fasadowe to konstrukcje stosunkowo lekkie, dzięki czemu mogą one być stosowane na różnego rodzaju gruntach bez ryzyka, że zaczną na nich osiadać. Lekkość całej konstrukcji znacząco ułatwia również prace montażowe i demontażowe i obniża ich koszt – możliwe jest wykonanie wyłącznie przy użyciu pracy ludzkich rąk, nie ma potrzeby angażowania do tych prac żadnych urządzeń dźwignicowych. Jednocześnie postawione rusztowanie odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością na obciążenia. Przystosowane jest ono nie tylko do utrzymywania ciężaru znajdujących się na nim osób, ale również wykorzystywanych przez nie sprzętów i materiałów budowlanych. Dzięki specjalnym kotwom duża cześć oddziałujących na rusztowanie obciążeń przenoszona jest na ściany budynku.

Wszechstronność zastosowania

Rusztowania elewacyjne mogą być z powodzenie stosowane przy różnego rodzaju pracach budowlanych – od stawiania ścian budynku, kończąc na jego wykończeniu. Co również bardzo istotne elementy konstrukcyjne można ze sobą dowolnie łączyć, by zbudować rusztowania o wymaganej przez nas konfiguracji, np. ilości pięter. Jedno rusztowanie może być wykorzystane przy praktycznie dowolnym celu.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

 Każde rusztowanie wyposażone jest w szereg zabezpieczeń, chroniących pracujące na nim osoby przez upadkiem z wysokości. Niemniej istotne jest jednak, żeby pracownicy przestrzegali zasad BHP, a samo rusztowanie było postawione przed wykwalifikowany personel i odebrane przez kierownika budowy lub inną uprawnioną do tego osobę.