olej hydrauliczny
14 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzują się oleje hydrauliczne?

Oleje hydrauliczne są cieczami, które wykorzystuje się w przypadku różnego rodzaju maszyn. Znajdują one zastosowanie w wielu branżach, jednak szczególnie sprawdzają się w rolnictwie. Używa się ich do smarowania maszyn rolniczych i ciągników, co gwarantuje ich prawidłową pracę. Sprawdź, czym charakteryzują się oleje hydrauliczne i jakie są ich właściwości. Dowiedz się również, jak należy prawidłowo je stosować.

Oleje hydrauliczne — podstawowe płyny eksploatacyjne

Oleje hydrauliczne dostępne w postaci żółtej lub czerwonej cieczy wykorzystuje się w przypadku napędów hydraulicznych. Te są charakterystyczne dla niektórych maszyn przemysłowych oraz rolniczych. Ich zadaniem jest pokrycie poszczególnych elementów, przez co umożliwiają ochronę przed ich nadmiernym ścieraniem się. To z kolei umożliwia znacznie dłuższe i bezawaryjne wykorzystywanie sprzętu.

Jak klasyfikuje się oleje hydrauliczne?

Podobnie jak wszystkie inne płyty eksploatacyjne, tak również oleje hydrauliczne podlegają klasyfikacji ze względu na charakterystyczne dla siebie właściwości. Jednym z najważniejszych kryteriów w ich przypadku jest lepkość. Jest to nic innego jak stopień przyczepności cieczy do konkretnego elementu. Ten z kolei wyraża się w sześciostopniowej skali.

Klasy lepkości określają między innymi skład oleju hydraulicznego. Dzięki nim można dowiedzieć się czegoś na temat wykorzystanych podczas produkcji dodatków smarnych, czy inhibitorów odpowiedzialnych za utlenianie i korozję. Im wyższa klasa, tym lepszej jakości ciecz — wyjaśnia specjalista z firmy RAI-BUD S.C..

Wskaźnikiem lepkości jest temperatura. Dlatego też jest ona brana pod uwagę podczas wyboru rodzaju cieczy. Przyjmuje się jednak zasadę, że w przypadku maszyn ruchomych lepkość nie powinna być niższa niż 150.

Czym wyróżnia się dobrej jakości olej hydrauliczny?

Oprócz samej lepkości warto zwrócić uwagę także na inne cechy olejów hydraulicznych, które świadczą o ich jakości. Wśród najważniejszych są między innymi:

  • stabilność termiczna,
  • ochrona przed korozją,
  • odporność na utlenianie.

Jednym z największych zagrożeń dla maszyn przemysłowych i rolniczych jest nagły wzrost ciśnienia wynikający z ocierania się poszczególnych elementów konstrukcji. Większość olejów hydraulicznych sprawdza się w standardowych warunkach, o których mówi się w przypadku temperatury do 75°C. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przekracza się ten pułap. Jeżeli istnieje takie ryzyko warto zainwestować w ciecz wyższej jakości, która poradzi sobie z wyjątkowo trudnymi warunkami. Gorsze oleje podczas wzrostu temperatury szybciej się utleniają i tracą lepkość, przez co układ hydrauliczny jest znacznie bardziej narażony na różnego rodzaju uszkodzenia.

Oprócz wymienionych wyżej właściwości warto także zwrócić uwagę na filtrowalność oleju z zanieczyszczeń, które powstają podczas procesu utleniania. Najlepiej stawiać na rodzaje cieczy, które zawierają detergenty wpływające na automatyczną filtrację.