kotly CO
7 stycznia 2016

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzują się ekonomiczne kotły CO?

Sprawa ogrzewania od zawsze spędza sen z powiek mieszkańcom domów jednorodzinnych, administratorom budynków użyteczności publicznej i tych wielkopowierzchniowych, przeznaczonych pod działalność handlowo-usługową. Koszty dostarczenia ciepła wpływają na wysokość czynszu, a jeśli stosowany system ogrzewania jest przestarzały i nieefektywny, nastręcza rozmaitych problemów lokatorom domu. Odbija się to nie tylko na kłopotliwej obsłudze, małej wydajności i awaryjności samych urządzeń grzewczych, ale w skrajnych wypadkach może nawet zagrozić bezpieczeństwu ludzi znajdujących się w budynku. Biorąc pod uwagę dość wysokie ceny opału, źle działający system ogrzewania może poważnie nadwerężyć domowy budżet. Czym się zatem kierować, aby wybrać optymalne źródło ciepła w postaci kotła centralnego ogrzewania?

Kocioł różni się od pieca tym, że posiada zamknięty obieg wodny, w którym za sprawą ciepła ciecz ulega cyrkulacji i poprzez system rur oprowadza energię cieplną po budynku. Obecnie na rynku kotłów CO dostępna jest szeroka gama urządzeń, od tych najprostszych do najbardziej zaawansowanych technologicznie. Wiele dostępnych rozwiązań łączy w sobie funkcjonalność, innowacyjność, a zarazem prostotę i komfort użytkowania.

Kotły CO na paliwo stałe charakteryzują się niewysoką ceną i łatwością w obsłudze. Mogą być zasilane węglem (również w postaci ekogroszku lub miału), drewnem i biomasą (pellet lub wszelkiego typu odpady drzewne). W tym zakresie warto zapoznać się z produktami prezentowanymi na kolton.pl. Najprostsze i zarazem najbardziej tradycyjne kotły węglowe nie wymagają podłączenia do źródła elektryczności, mają nieskomplikowaną konstrukcję, a zastosowanym w nich rozwiązaniem jest zazwyczaj tradycyjne palenisko rusztowe. Ich mankamentem jest konieczność stałego nadzorowania i ręcznego dokładania paliwa przez uchylne drzwiczki. Wykorzystują one drewno oraz węgiel grubszego sortu (np. orzech), co znacznie podnosi koszty użytkowania.

Nowoczesne kotły na węgiel lub biomasę posiadają podajnik, który dostarcza ilość paliwa niezbędną do uzyskania koniecznej ilości ciepła. Kotły retortowe wyposażone w automatyczny dozownik paliwa (np. ekogroszku), mają zainstalowany duży pojemnik, który po jednorazowym zasypaniu pozwala na pracę kotła bez naszej ingerencji nawet do kilku dni. Są one wyposażone w sterowniki, odpowiedzialne za automatyczną pracę podajnika, pomp, dmuchaw dostarczających odpowiednią ilość powietrza oraz utrzymywanie właściwej temperatury wody. Dodatkowo mogą byś zsynchronizowane z termostatem pokojowym. Prawidłowo przebiegający proces spalania gwarantuję wysoką wydajność energetyczną oraz nie jest uciążliwy dla środowiska.

Kotły, w których spalany jest miał węglowy posiadają podajnik tłokowy. System spalania w kotłach CO może zachodzić na trzy sposoby: spalanie górne, dolne oraz dolno-górne. W tym względzie nabywcy kierują się indywidualnymi preferencjami. Nowoczesne kotły CO mogą być dodatkowo wyposażone w palenisko rusztowe, które pozwala na sezonowe wykorzystywanie jako opału np. drewna. Obecnie większość kotłów może funkcjonować nieprzerwanie bez wygaszania przez cały okres grzewczy. Kompleksowa i zróżnicowana oferta prezentowana na stronie producenta kolton.pl, pozwoli znaleźć rozwiązania, które z powodzeniem będzie można dostosować do indywidualnych potrzeb. Inwestycja w odpowiednio dobrany kocioł CO będzie dawała komfort i satysfakcję przez długie lata.