papier bawełniany
25 października 2020

Kategoria:
Inne

Czym cechuje się papier bawełniany?

Bawełna to surowiec, który znamy przede wszystkim z zastosowania w przemyśle tekstylnym – w każdej szafie z pewnością znajdzie się wiele ubrań i innych tkanin, wytwarzanych z bawełny. Ale bawełna ma również jeszcze jedno, bardzo ważne zastosowanie. Można z niej wytwarzać papier. Materiał tego typu posiada wiele cech, którymi nie może pochwalić się zwykły papier. Co warto o nim wiedzieć?

Papiery bawełniane – ogólna charakterystyka

Różnicę między papierem bawełnianym a zwykłym papierem ze ścieru drzewnego lub celulozy można zauważyć już przy dotykowym porównaniu – ten pierwszy posiada dużo bardziej delikatną strukturę, jest również nieco bardziej elastyczny i mięsisty.

– Jak sama nazwa wskazuje, papier bawełniany wytwarzany jest z włókien bawełny, pozyskiwanych z nasion tejże rośliny – wyjaśnia przedstawiciel firmy Papercast, specjalizującej się w sprzedaży papierów ozdobnych – Dzięki zastosowaniu włókien bawełnianych –  jednych z najdłuższych, stosowanych w przemyśle papierniczym – papier bawełniany doskonale chłonie farby, nie tracąc przy tym swoich właściwości wytrzymałościowych oraz stabilności wymiarowej. Ponadto podłoże to doskonale odwzorowuje kolory co czyni je idealnym między innymi do malowania akwarelami, a także do druku typograficznego, offsetowego, cyfrowego oraz sitodruku.

Papier bawełniany wykorzystywany jest między innymi w produkcji ekskluzywnych wizytówek, zaproszeń, voucherów, rzadziej w produkcji broszur czy opakowań. Z uwagi na wysoką chłonność, stosowany jest również jako materiał do wkładek zapachowych w przemyśle tytoniowym. Włókna bawełny wykorzystywane są również w produkcji papierów wartościowych, w tym banknotów, które muszą być odporne na wielokrotne zginanie. Papier bawełniany dostępny jest w sprzedaży w różnych formatach, gramaturach oraz kolorach. Najczęściej spotykane i najchętniej wybierane to biel, beż oraz delikatny odcień szarości.

Rodzaje papierów bawełnianych

Papier bawełniany można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich są produkty wykorzystywana w druku produkcyjnym. Cechuje je stabilność wymiarowa, równomierna gładkość/szorstkość a także dobra zadrukowalność. Po tę grupę podłoży chętnie sięgają drukarze typograficzni, wykorzystujący matryce i czcionki w druku. Papiery te podatne są bowiem na nacisk prasy, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie trójwymiarowego wydruku. Podłoża z tej grupy wykorzystywane są również w wysokonakładowej produkcji, jednakże z uwagi na wysoki koszt jednostkowy odbitki stosuje się je zazwyczaj przy produkcji bardzo ekskluzywnych wyrobów.

Drugą grupę stanowią produkty wykorzystywane przez plastyków. Papiery tej grupy można podzielić z uwagi na wykończenie powierzchni na:

  • Tłoczone na zimno (Cold Pressed, CP) – papier tego typu jest bardzo miękki i mięsisty, posiada średnią ziarnistą fakturę.
  • Tłoczone na gorąco (Hot Pressed, HP) – papier jest gładki, mocno sprasowany i spójny, nie posiada wyczuwalnej faktury
  • Szorstkie (Rough, RGH) – papier posiada bardzo wyraźną, nieregularną fakturę.

Każdy z tych papierów inaczej zachowuje się w kontakcie z farbą. Przykładowo największą kontrolę nad nanoszeniem koloru zapewnia papier HP, najmniejszą zaś RGH. Wpływ na to ma między innymi gładkość powierzchni. Co do zasady, im wyższa gładkość, tym niższe/wolniejsze wchłanianie farby w strukturę podłoża. Stąd też papiery te znajdują nieco inne zastosowanie, szczególnie jeśli są wykorzystywane do malowania na nich akwarelami. Dla osób lubiących malowanie dużej ilości detali i chcących mieć dużą swobodę jeśli chodzi o nanoszenie poprawek, idealnym rozwiązaniem będzie papier bawełniany tłoczony na gorąco. Najbardziej nieprzewidywalny jest papier RGH, dlatego znajduje on zastosowanie przede wszystkim w malowaniu pejzaży.