13 marca 2019

Kategoria:
Inne

Czym cechują się drzwi bezprzylgowe?

Na wygląd drzwi wewnętrznych wpływa nie tylko materiał, z którego zostały wykonane, ich kolor i brak lub obecność dekoracyjnych frezów bądź przeszkleń, ale także typ zastosowanej konstrukcji. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, drzwi przeznaczone do wnętrz występują w dwóch wersjach: popularnej – przylgowej i nieco rzadziej spotykanej – bezprzylgowej.

Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Różnica między tymi dwiema konstrukcjami jest bardzo wyraźna, jeżeli tylko wiemy, na co zwrócić uwagę. Krawędź skrzydła drzwi przylgowych jest wycięta wzdłuż w taki sposób, by po zamknięciu jedna jego część chowała się w ościeżnicy, zaś druga nachodziła na nią. Z kolei w przypadku drzwi bezprzylgowych, idealnie równa krawędź skrzydła w całości ukrywa się w ościeżnicy, dzięki czemu tworzy z nią jedną płaszczyznę.

Zatem różnica dostrzegalna jest zarówno przy otwartych, jak i zamkniętych drzwiach. W pierwszym przypadku zwracamy uwagę na kształt krawędzi, a w drugim na to, czy skrzydło drzwi tworzy uskok nad ościeżnicą, czy też z nią licuje – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy ABA Wiktorczyk.

Charakterystyka wewnętrznych drzwi bezprzylgowych

Główną cechą charakterystyczną drzwi bezprzylgowych jest oczywiście efekt wyrównania ich płaszczyzny z ościeżnicą z obu stron skrzydła w pozycji zamkniętej. Szczególnie w przypadku modeli korzystających również z zawiasów chowanych w ościeżnicy, możemy liczyć na wyjątkowo elegancki i schludny rezultat.

Ponieważ krawędź drzwi bezprzylgowych jest prosta, przy otwartym skrzydle sprawia wrażenie bardziej masywnej, co może dawać poczucie solidności (choć tak naprawdę oba typy konstrukcji nie różnią się pod względem wytrzymałości). Zaletą rozwiązania bezprzylgowego jest z kolei możliwość optycznego powiększenia powierzchni pomieszczenia, co wynika z redukcji elementów przestrzennych.

Bezprzylgowe drzwi wewnętrzne najczęściej spotykamy w aranżacjach utrzymanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Sięgają po nie jednak nie tylko projektanci przestrzeni mieszkalnych. Bardzo często wykorzystywane są one również we wnętrzach biurowych i kancelaryjnych, a także w prywatnych przychodniach zdrowia, gdzie ważna jest nie tylko estetyka, ale też łatwość utrzymania wszystkich elementów wystroju w czystości.

Chociaż w większą część oferty rynkowej wciąż stanowią drzwi przylgowe, niektórzy producenci stolarki otworowej proponują swoim klientom modele bezprzylgowe lub dają możliwość wykonania standardowych drzwi przylgowych w wersji ze zlicowaną płaszczyzną skrzydła i opaski.